Podróż do Bułgarii

SAMOLOT – Bezpośrednie przeloty z Warszawy do Sofii oferują PLL LOT i bułgarskie linie Balkan. Samoloty LOT-u odlatują w każdy czwartek o 6.40 (na miejscu 9.40), Balkan lata w poniedziałki (10.35 – 13.25), środy (17.55 – 20.45) i soboty (15.25 – 18.15). Bilet powrotny jednomiesięczny typu APEX kosztuje w PLL LOT 293 $ (Balkan – 187 $), trzymiesięczny PEX odpowiednio 389 $ i 203 $, bilet trzymiesięczny otwarty -495 $ i 220 $, bilet roczny otwarty 708 $ i 320 $. W bardzo atrakcyjnej cenie przedstawia się bilet roczny, młodzieżowy (do 26 lat) – 282 $ i 187 $. Wśród ofert specjalnych LOT-u warto się zastanowić nad biletem jednomiesięcznym typu SUPERAPEX za 206 $, a także półrocznym biletem SENIOR (297 $) dla osób, które ukończyły 60 lat.
Bułgarskie Linie Balkan oferują także przeloty z Warszawy z przesiadką w Sofii do Warny i Burgasu. Bilety do obu miast są w podobnej cenie i kosztują: APEX – 242 $, PEX – 264 $.
Do Sofii można także dolecieć np. czeskimi liniami CSA z przesiadką w Pradze za 280 $ (APEX) lub węgierskim Malevem z przesiadką w Budapeszcie za 220 $ (również APEX).
Warto także nadmienić, że Bułgarskie Linie Lotnicze Balkan, jedne z najtańszych w Europie, oferują loty z/do Sofii z Algieru, Bahrajnu, Bangkoku, Bejrutu, Kairu, Casablanki, Colombo, Damaszku, Dauhy, Dubaju, Harare, Stambułu, Johannesburga, Kuwejtu, Lagosu, Larnaki, Nairobi, Phenian, Seulu, Singapuru, Tel Avivu, Salonik, Tirany, Tunisu i wielu europejskich i północnoamerykańskich miast. W Azji półoficjalni handlarze często sprzedają bilety Balkan Airlines po obniżonych cenach. Jakość oferowanych przez Balkan usług pozostawia wiele do życzenia. Ewentualne niedogodności rekompensuje jednak atrakcyjna cena biletu.
Przed zakupem biletu powrotnego w Polsce, ewentualnie w krajach Europy zaleca się sprawdzić ceny najtańszych pakietów wakacyjnych do kurortów nad Morzem Czarnym. Czasami jest to sposób na kupienie najtańszego biletu. Jeżeli komu nie zależy na plażowaniu przez dwa tygodnie vocher hotelowy może po prostu wyrzucić. W szczególności należy pytać o przeloty oferowane do tzw. pakietów kempingowych, których ceny są najniższe.
Malev Hungarian Airlines, bulwar Stambolijskiego 26, Sofia, oferują bardzo atrakcyjne ceny przelotów dla młodzieży do 25 lat: 70 $ w jedną stronę do Budapesztu, 195 $ do Amsterdamu, 195 $ do Londynu. Biuro oferuje również połączenia do wielu innych miast.
W Bułgarii obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 8 $ od osoby.

AUTOKAR – Prawdopodobnie istnieje tylko jedno bezpośrednie połączenie z Polski do Bułgarii. Bułgarski przewoźnik Touring Bulgaria kursuje w śr, pt i niedz. między Warszawą (odjazd 14.30), a Sofią (przyjazd ok. godz. 16.00 następnego dnia). Do autokaru można wsiadać także w Katowicach i Krakowie. Same bilety na przejazd są tanie (117 zł w jedną i 214 zł w dwie strony), ale koszt przejazdu w znaczący sposób powiększa opłata (w momencie pisania przewodnika już 40 $) za wizę tranzytową przez Jugosławię. Rezerwacji i zakupu biletu można dokonać w jednym z oddziałów Orbisu.
Z międzynarodowego dworca autokarowego Sofia-Damen Grajew (tel.525004, ul. 20 Kwietnia) odjeżdżają autokary do Niszu w Jugosławii (dwa razy dziennie, 148 km, 11 $), do Belgradu (oprócz niedziel, 22 $); do Skopje w Macedonii (dwa razy dziennie, 6 godz., 11 $); do Ochrydu w Macedonii (oprócz niedziel, 383 km, 19 $); do Tirany w Albanii (pt., nd., 505 km, 28 $) oraz do Stambułu (wt., nd., 576 km, 19 $).
Autokar do Aten (37 $) przez Saloniki (17 $) wyjeżdża spod novotelu Ewropa codziennie o 8.30, o 13.30 odjeżdża autokar tylko do Salonik. Biuro obsługi turystycznej (*32 40 32) prowadzi telefoniczną rezerwację miejsc. Codziennie z małego terminalu przy północnej pierzei bulwaru Marija Luiza o 10.30 odjeżdża autokar greckiego przedsiębiorstwa kolejowo-autokarowego OSE do Salonik (17 $).
Z parkingu pomiędzy głównym dworcem kolejowym w Sofii a novotelem Ewropa codziennie odjeżdżają autokary do Frankfurtu (160 DM|, Brukseli (190 DM), Monachium (120 DM), Stambułu (25 $), Pragi (85 DM), Budapesztu (40 $) i Bratysławy (80 DM).). Do Warszawy autobusy odjeżdżają w pn, śr i pt (o godz. 10.00). Niektóre autokary odjeżdżają również ze wschodniej pierzei bulwaru Marija Luiza.
Niestety, ze względu na długie oczekiwanie na odprawę celną na granicy nie ma połączeń autokarowych pomiędzy Bułgarią a Rumunią. Z Bukaresztu jest natomiast wiele autobusów do Stambułu, przejeżdżających przez Bułgarię, tak więc po załatwieniu formalności celnych można z niego wysiąść po drodze.

SAMOCHÓD I MOTOCYKL – Należy się dobrze zastanowić, czy podróż własnym pojazdem jest warta nerwów i poniesionych kosztów. Wjeżdżając do Bułgarii samochodem, należy określić, z jakiego przejścia korzystać się będzie przy wyjeździe. W zależności od tego naliczony zostanie podatek drogowy (ok. 30 DM). Jeżeli w trakcie pobytu plany uległy zmianie, to przy wyjeździe trzeba dopłacić kwotę wynikającą z różnicy pomiędzy podatkiem zapłaconym przy wjeździe a nowymi obliczeniami. Nie praktykuje się zwrotów nadpłaconego podatku, jeżeli kwota ostateczna jest niższa od zapłaconej przy wjeździe. Ponadto przy wjeździe pobierane są wszelkiej maści haracze: za dezynfekcję pojazdu i opłata weterynaryjna – 3 DM (podobno bez względu na to, czy się przewozi zwierza czy nie), ubezpieczenie OC – 40 DM za każdy dzień (Zielona Karta nie jest respektowana), opłata ekologiczna – 15 DM; razem, bagatela -około 200 zł.

Poniżej podana jest lista samochodowych przejść granicznych w Bułgarii.
Turcja – Granicę można przekroczyć w Małko Tyrnowo (92 km na południe od Burgasu) lub w Kapitan-Andrejewo (20 km na zachód od Edirne).
Grecja – Przejścia graniczne w Kułata (127 km na północ od Salonik) i na moście na Maricy w okolicach Swilengradu.
Macedonia – Przejścia są w Złatarewie (37 km na zachód od Kułaty), Stanke Lisiczkowo (26 km na zachód od Błagojewgradu) oraz w Giueszewie (na trasie Sofia-Skopje).
Rumunia – Przejście graniczne w Widinie (na drugim brzegu Dunaju jest Cala-fat), Ruse (na drugim brzegu Dunaju jest Giurgiu), Silistra – tam gdzie Dunaj wpływa na terytorium Rumunii, Kardam (lądem 83 km na płn. od Warny) oraz Durankułak (na trasie Bałczik-Mangalia). Na przejściu granicznym z Rumunią w Ruse należy spodziewać się znacznych korków i opóźnień. Strona rumuńska szczególnie zaniedbuje odprawę samochodów jadących z Bułgarii – należy być przygotowanym nawet na kilometrową kolejkę.

PIESZE PRZEJŚCIA GRANICZNE

Korzystając z pieszych przejść granicznych, oszczędzimy sobie kłopotów towarzyszących zdobyciu biletu na połączenia międzynarodowe. Granicę Bułgarii do Rumunii najłatwiej przekroczyć, korzystając z promu z Widinu do Calafatu; obydwa miasta mają niedrogie lokalne połączenie kolejowe w głąb kraju.
Z wybrzeża Morza Czarnego można pojechać autobusem do granicy rumuńskiej, 6 km na północ od Durankułaku. Inny autobus łączy punkt graniczny w Wama Wecze z Mangalią (10 km).
Wyjeżdżając do Turcji, należy dojechać pociągiem lokalnym do Swilengradu; jeśli nie ma od razu połączenia kolejowego na trasie Swilengrad-Edirne (39 km), trzeba skorzystać z autobusu, taksówki lub pojechać autostopem do punktu granicznego w Kapitan-Andrejewo (20 km) i przejść granicę pieszo (dworzec kolejowy w Sliwengradzie leży 4 km od centrum miasta, a punkt graniczny Kapitan-Andrejewo jest odległy o 2 km od wioski). Po drugiej stronie na podróżnych czekają już handlarze walutą i tureckie dolmus (minitaksówki), oferujące kurs do Edirne (20 km, 0,50 $). Z Edirne jest wiele połączeń autobusowych do Stambułu (247 km, 4 $). Tą drogą jest również łatwo wjechać do Bułgarii.
Zatrzymywanie samochodów na drogach w Grecji i Jugosławii nie jest mile widziane, więc lepiej tam pojechać autobusem. Decydując się jednak na jazdę do Grecji autostopem, należy dojechać pociągiem do Kułaty, przekroczyć punkt graniczny i czekać na okazję.

Pages: 1 2