Primorsko

Primorsko – Leży u stóp góry Strandża, niedaleko ujścia rzeki Djawołskiej, raju dla rybaków. Plaże przylegają do gęstego lasu dębowego. Na południe od Primorska ciągną się tu pola namiotowe. Piękne plaże są także w Miczurinie, rosną tu krzewy herbaciane, oliwki, cytrusy i drzewa eukaliptusowe. Stąd odchodzi droga do Matko Tyrnowo, a tam znajduje się prehistoryczny grób – dolmen. 16 kilometrów od Miczurina leży wieś Byłgari, zamieszkana przez Nestinarów. Ludzie ci są potomkami czcicieli św. Konstantyna, sekty religijnej. Pozostałością ich obrzędów jest taniec bosymi stopami po rozżarzonym węglu drzewnym, w takt dźwięków gajdy, co zwykle odbywało się  po zachodzie słońca w określone dni roku. Wierzono, że tańcem tym zapewni się dobrobyt i szczęście mieszkańcom wioski. Można zobaczyć takie pokazy, organizowane dla turystów.

Achtopol leży na cyplu. Miasto założyli Grecy, nazywając je Agathopolis, potem je zdobyli Bizantyjczycy, a następnie Turcy. Pozostały ruiny warowni.

Pomorie – To uzdrwisko morskie z balneariami błotnymi i solankowymi leży na wchodzącym w Zatokę Burgaską na długości 5 km skalistym cyplu szerokości 4 km. Na północy widać jezioro Pomorijsko. Miasto założyli mieszkańcy pobliskiej Apollonii, zwąc je Anchialos (przy soli), gdyż od zamierzchłych czasów z tego miejsca czerpano sól. O to miasto i jego sól stale toczono boje: był tu Kserkses, Filip II Macedoński, Rzymianie, wpadali barbarzyńcy. Pomorie ma stary zabytek – wyjątkowy grobowiec rzymski z II w., ukryty w kurhanie. Znaleziono w nim złotą biżuterię. W cerkwi Chrystusa (1764 r.) warto obejrzeć piękne ikony. Ok. 20 km na południe od Pomoria ciągnie się rezerwat leśny Atmanli – żyją tu szakale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *