Podróż do Bułgarii

POCIĄG – Godne polecenia są tylko dwa połączenia z Warszawy do Sofii. Pierwsze (Euro-City 10.50) z przesiadką w Budapeszcie (dworzec Keleti 21.22) i dalej już bezpośrednio (23.55) do Sofii (na miejscu 20.05 następnego dnia; razem ponad 33 godziny). Alternatywne połączenie z Warszawy (19.47) wiedzie przez Wiedeń (6.55; z Dworca Wschodniego trzeba przejechać na Zachodni), stamtąd (10.07) do Belgradu (20.10) i kolejna przesiadka (22.00) na pociąg EuroCity do Sofii (8.50; razem ponad 37 godzin). Bilet w pociągu pospiesznym, w wagonie drugiej klasy za przejazd w jedną stronę kosztuje 438 zł. Dopłata za podróż w wagonie sypialnym 2 kl kosztuje 65 zł, w kuszetce 40 zł, a za EuroCity 38 zł. Można jednak taniej.
Bilet zagraniczny kupuje się w droższej taryfie międzynarodowej. Opłata za przejazd międzynarodowy dotyczy całej długości trasy, także tej na terenie kraju wyjazdu. Aby zaoszczędzić, należy wykupić w kasie (taryfie) krajowej bilet do granicy, a w międzynarodowej bilet na przejazd z miejscowości granicznej po stronie polskiej do pierwszej stacji za granicą. Po przekroczeniu granicy bilet na dalszą podróż (do kolejnej granicy) w taryfie krajowej można kupić u konduktora (lub w kasie na stacji w przypadku zmiany pociągu). W czasie podróży przez kilka granic, operację można powtarzać tyle razy, ile granic trzeba pokonać. Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu stosownej kwoty w koronach (czeskich, słowackich), forintach, rumuńskich lejach i bułgarskich lewach (można je kupić na dworcu Keleti w Budapeszcie) na powyższe cele. Dysponując legitymacją ISIC, można dodatkowo na Węgrzech wykłócić się o korzystne zniżki. Przy odległości 500 km tylko na terenie Polski taka operacja pozwoli zaoszczędzić kwotę ok. 70 zł.
Główne połączenia do Bułgarii prowadzą z Bukaresztu (Rumunia), Niszu (Jugosławia), Salonik (Grecja), Alexandrupoli (Grecja) oraz Edirne (Turcja). Wszystkie te trasy obsługiwane są do trzech razy dziennie pociągami ze Stambułu, Aten, Belgradu, Budapesztu, Kijowa, Moskwy, Sankt Petersburga i Wilna.
Podróż koleją z Rumunii do Bułgarii jest teraz łatwiejsza niż w przeszłości, ale nadal można spotkać się z kłopotami przy zakupie biletów. Do i z Grecji czy Turcji taniej i wygodniej jest podróżować autokarem. Do i ze Skopje (Macedonia) wszystkie pociągi kursują przez Nisz, i najprawdopodobniej należy posiadać wizę jugosłowiańską (lepiej zatem podróżować autokarem). Jedynie na trasie do i z Jugosławii opłaca się podróżować pociągiem.

Rumunia

Obecnie z Polski nie ma bezpośredniego pociągu do Rumunii. Do Bukaresztu można dojechać z jedną lub kilkoma przesiadkami. Na uwagę zasługują dwa połączenia, oba z tylko jedną przesiadką na Węgrzech. O godz. 10.50 odchodzi z Warszawy Centralnej pociąg Eulodty do Budapesztu. Na dworcu Keleti jest o 21.22. Stamtąd o 23.15 wyrusza pospieszny do Bukaresztu, na miejscu o 13.36 (razem 26 godzin i 46 minut). Alternatywne połączenie: wyjazd pociągiem pospiesznym z Warszawy Centralnej o 19.25 do Budapesztu.
O godz. 6.07 pociąg zatrzymuje się w Szob (już po stronie węgierskiej). Tu trzeba się przesiąść na pociąg do Bukaresztu (7.07), który do stolicy Rumunii przyjeżdża o 22.51. Tym razem podróż z Warszawy trwa 27 godzin i 26 minut. Oba pociągi do Budapesztu zatrzymują się w Katowicach i Zebrzydowicach. Bilet na trasie Warszawa – Bukareszt w taryfie międzynarodowej kosztuje 394 zł, za kuszetkę trzeba dodatkowo dopłacić 40 zł, a za miejsce w wagonie sypialnym 80 zł.
Codziennie z Przemyśla (informacja tel.016/6782872) odjeżdża pociąg pospieszny o godz. 18.06 do Czerniowiec na Ukrainie, skąd istnieje wiele połączeń autokarowych do Bukaresztu i innych miast w Rumunii. Bilet kolejowy drugiej klasy kosztuje jedyne 49 zł, a płacąc 17 zł więcej, można już podróżować w kuszetce.
Pociąg ekspresowy rozpoczyna kurs w Moskwie, zabiera kolejne wagony z Ukrainy i Sankt Petersburga i podąża do Bułgarii przez Rumunię. Pomiędzy Bukaresztem a Sofią (9-10 godz., 18 $) kursują dodatkowo dwa pociągi dziennie. W przeciwnym kierunku pociąg wyrusza z Sofii o 21.25, zwykle jest bardzo zatłoczony. Należy zatem wcześnie przybyć na dworzec.
Pociąg Romania jest mniej wygodnym połączeniem przez Widin-Calafat do Krajowej. Dunaj należy pokonać promem i podjąć połączenie na drugim brzegu. Obecnie tylko dwa połączenia kolejowe dziennie (w obie strony) dopasowane są do rozkładu kursów promu.

Jugosławia

Codziennie z Budapesztu-Keleti do Sofii odjeżdża Balkan Expiess (16 godz., 65 $), kursujący przez Belgrad i Nisz. Rezerwacja miejsc, obowiązująca w przypadku podróży na północ, nie jest konieczna, jeżeli podróż odbywa się w przeciwnym kierunku. Trasa Belgrad-Sofia (9 godz., 37 $) pokonywana jest przez Balkan Express w ciągu dnia. Istnieją również inne połączenia popołudniowo wieczorne i nocne w obu kierunkach. Uwaga! Na przejazd przez Jugosławię wymagana jest wiza tranzytowa (40 $).

Grecja

Ranny pociąg (w rzeczywistości jeden wagon, który przejeżdża granicę w mieście Kułata) kursuje na trasie Sofia, Saloniki (9 godz., 20 $), Ateny (18 godz., 35 $). Podróżując z Sofii do Grecji, nie należy jechać pociągiem! Lepiej kupić bilet na trochę mniej zatłoczony autokar.
Pomiędzy Płowdiwem a Aleksandrupoli (8 godz.) we wschodniej Grecji przez całą dobę kursują pociągi, przekraczające granicę w Swilengradzie.
Na trasie Paryż-Stambuł przez Belgrad i Sofię kursował niegdyś słynny Orient Express. Obecnie Balkan Express pokonuje trasę z Budapesztu przez Sofię i Płowdiw, na południowy wschód, do Stambułu (12 godz., 37). Ekspres Bucuresti Istanbul rozpoczyna trasę w Rumunii i po drodze do Turcji przejeżdża przez bułgarskie miasta Ruse oraz Swilengrad; odjazd z Ruse codziennie o godz. 15.50.
Poza granicą Bułgarii korzystniej jest kupić bilet kolejowy tylko do granicy turecko-bułgarskiej i zrealizować dopłatę samodzielnie w pociągu.
Bilety kolejowe na połączenia międzynarodowe powinno kupować się w kasach biletowych Riła. W biurach Riła w Sofii zwykle jest tłoczno, zaleca się zatem wykupienie biletu typu open mieście Bułgarii. Zakupu należy dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż biura Riła czynne są tylko w dni robocze, w zwykłych godzinach urzędowania. Bilety międzynarodowe sprzedaje się tylko na większych stacjach kolejowych. Przy kupnie biletu należy poprosić o miejscówkę.
Za bilety na połączenia międzynarodowe płaci się lewami. Teoretycznie posiadaczom legitymacji studenckich przysługuje 30% zniżki na bilety międzynarodowe na terenie Europy, ale na terenie Bułgarii nie można na nią liczyć.

Pages: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *