Madara

Madara, 18 km na wschód od Szumenu, to bardzo wygodne miejsce na postój pomiędzy Warną a Ruse czy Weliko Tyrnowo. To także niezła baza wypadowa do zwiedzania pobliskich stolic I Państwa Bułgarskiego, Presławia i Pliski. Z dworca kolejowego, w stronę skalnych urwisk, prowadzą dwukilometrowe, kamienne schody. W miasteczku znajduje się wiele ciekawych obiektów, zatem warto tu spędzić parę dni.

Zwiedzanie

Tuż pod urwiskami Madary obejrzeć można pozostałości archeologiczne, datowane na okres od VIII do XIV w. Wyżej znajduje się parę grot. Bardzo znana jest płaskorzeźba, przedstawiająca postać na koniu, przebijającą włócznią lwa. Prawdopodobnie symbolizuje ona zwycięstwo chana Terweła nad wrogami, choć przypuszcza się, że może przedstawiać chana Omurtaga. Wyrzeźbiono ją we wczesnych latach VIII w., na licu skały, 25 m nad ziemią, a inskrypcje greckie w jej sąsiedztwie datowane są na 705 i 831 r.

Na północ od płaskorzeźby, na szczyt stumetrowego urwiska prowadzą schody wykute w skale, a tam widać fortyfikacje pochodzące z czasów Pierwszego Państwa Bułgarskiego. Stanowiły one część wału obronnego, chroniącego Pliskę i Preslaw. Twierdzę wcześniej zbudowali Trakowie (w V w).

W pieczarze znaleziono ślady człowieka z epoki paleolitu i neolitu, a ponadto cztery świątynie: Traków, Protobułgarów, Rzymian (I w.) i bazylikę chrześcijańską z okresu Pierwszego Państwa Bułgarskiego. Ciekawe jest lapidarium z fragmentami architektonicznymi budowli antycznych, rzeźbami i posągami. Jest tam też zgubiona przez elegantkę w VIII lub IX w. złota klamra od paska.

Przez widoczne w skałach wąskie dziury podawano na sznurach jedzenie zamurowanym w celach pustelnikom.

Noclegi i gastronomia

Kemping Madara (tel.2062), jeden z najprzyjemniejszych kempingów w Bułgarii, położony jest kilkaset metrów od wspomnianej płaskorzeźby. Czynny przez cały rok, oferuje 15 wiejskich izb ze wspólnymi łazienkami (6 $ za pomieszczenie dwuosobowe) i pola namiotowe (2 $ od osoby). Na terenie kempingu znajduje się mała, dobra restauracja. Miejsce doskonale nadaje się na wypoczynek.

W Madarze znajduje się również schronisko młodzieżowe, chyża Madarski Konnik (tel.2091). Stoi w pobliżu kasy sprzedającej bilety wstępu na teren, gdzie obejrzeć można płaskorzeźbę. Miejsce noclegowe kosztuje 5 $ od osoby, nie ma konieczności rezerwowania noclegów indywidualnych. Schronisko jest czynne cały rok.

Podróż

Madara leży na głównej trasie kolejowej pomiędzy Sofią a Warną przez Plewen, ale nie zatrzymują się tu pociągi ekspresowe (trzeba przesiąść się w Kaspiczanie). Pomiędzy Madarą a Warną (91 km, 2 godz.) codziennie kursuje kilka pociągów.

Autobusy odjeżdżają z rejonu stanowisk archeologicznych i spod kempingu. W ciągu dnia do Szumenu odjeżdżają trzy popołudniowe autobusy. Prawie co trzy godziny przez stację w Madarze przejeżdżają pociągi; nie chcąc spędzać w miasteczku nocy, wizytę w nim zależy zaplanować pomiędzy odjazdem dwóch pociągów. Nie ma tu przechowalni bagażu, ale obsługa dworca kolejowego może zgodzić się na przechowanie niewygodnych w trakcie zwiedzania rzeczy.

Pomiędzy Madarą a Kaspiczanem (10 km) kursuje pięć autobusów dziennie; stamtąd można wsiąść na bezpośrednie pociągi do Ruse i Warny. Autobusy kursują także do Nowi Pazar i Pliski.