Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg (Słynczew Briag) to największe i najstarsze uzdrowisko na wybrzeżu Bułgarii, 36 km na północ od Burgasu. Wzdłuż wspaniałej sześciokilometrowej piaszczystej plaży, rozsianych jest ponad sto hoteli. Słoneczny Brzeg specjalizuje się w obsłudze turystyki rodzinnej, zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi. Wiele tu obiektów takich, jak place zabaw, baseny dziecięce; w lokalach oferują specjalne menu dla dzieci; łatwo też o opiekunkę do dzieci. Plaża łagodnie wchodzi do morza i nie stanowi zagrożenia dla tych, którzy nie umieją pływać. Oferowane atrakcje to żeglarstwo, windsurfing, tenis, jazda konna.

Niestety, wszystkie obiekty latem są zatłoczone, a zimą nieczynne.

Kurort ten to dobre miejsce na wakacje. Pośród betonowej zabudowy miasta, wyglądającej nieco przygnębiająco, widać już próby poprawienia wyglądu niektórych obiektów. Miasto określa się mianem „stalinowskiego Legolandu”.

Noclegi

Kemping – Na północnym krańcu mierzei znajdują się dwa kempingi, oba czynne od maja do połowy października. Kemping Emona przy plaży kosztuje 4 $ od osoby i 4 $ dodatkowo od namiotu (nie ma domków). Miejsce jest całkowicie zatłoczone namiotami.

Kemping Słynczew Briag (tel25 92), od strony lądu, przy autostradzie, kilkaset metrów od kempingu Emona, posiada 180 małych domków ze wspólnymi łazienkami, 8 $ od osoby. Kemping kosztuje 7 $ od osoby. Tłoczono tu, wyposażenie takie sobie, ale dużo przestrzeni. W okolicy raczej nie ma tańszego miejsca, gdzie można by się zatrzymać.

Hotele – Planując pobyt w hotelu, powinno się wykupić pakiet turystyczny. Obsługa biura Balkantourist (tel.2256), w pobliżu hotelu Kubań, może zarezerwować pokoje w cenie 20-40 $ od osoby. Biuro nie ma w ofercie kwater prywatnych – trzeba pojechać do Nesebyru. Przez cały rok czynne jest kilkanaście hoteli dwugwiazdkowych, takich jak Globus czy Pelikan.

Podróż

Autobusy do Burgasu i Warny odjeżdżają z dworca autobusowego, położonego 250 m na południe od biura Balkantouristu, po stronie lądowej od głównej szosy. Pomiędzy Słonecznym Brzegiem a Burgasem kursują też prywatne autobusy oraz kolejka podmiejska.
Autobus Nesebyr-Słoneczny Brzeg zatrzymuje się dokładnie naprzeciwko Balkantouristu.

Co 15 minut, z jednego końca kurortu na drugi, kursuje kolejka.

Za Obzorem widać pozostałości murów obronnych i świątynie Jupitera z czasów Rzymian, ale wcześniej było tam greckie Heliopolis. W średniowieczu Bułgarzy zbudowali warownię. Po Grekach zostały jeszcze ruiny twierdzy Poleokastro, niedaleko przylądka Emine. Na przylądku wznosi się stara latarnia morska. Kamczija przed Warną była twierdzą w czasach rzymskich. W XIII w. Car Asen II zbudował stocznię. Nad rzeką Kamcziją znajduje się rezerwat leśny Łangoza z egzotyczną roślinnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *