Sofia – Gastronomia – Rozrywki

W Sofii znajduje się wiele dobrych restauracji, kawiarni oraz sklepów z żywnością. Korzystając z restauracji, należy zwracać uwagę na ceny potraw, gdyż niektórzy kelnerzy zwykli dopisywać datę urodzenia do rachunków obcokrajowców.

Restauracje

Trops Kyszta to nowoczesna, tania restauracja samoobsługowa, położona w samym centrum, przy Syboma 5. Podają w niej smakowite bułgarskie dania. Kolejki, jakie tworzą się tu w porze obiadowej, mogą przekonać każdego o jej popularności. Winarna to przytulna, mała mechana (karczma) przy bulwarze Stambolijskiego 29, znana z dań bułgarskich i wspaniałego wina.

W dół bulwaru Stambolijskiego, na płosztad Wyzrażdane znajduje się niezły gwarny pub-restauracja o nazwie 33 Beers. Na piętrze, z wózka na szynach podawane jest piwo. Przy ul. Witosza 4, znajduje się nowoczesna Eddys Tex Mex Diner – mała restauracja serwująca kuchnię meksykańską, gdzie posłuchać można przebojów ZZ Top, Lynyrd Skynyrd i innych, w wykonaniu najlepszych zespołów młodzieżowych Sofii. Aby dostać stolik, należy tu przyjść przed 21.00.

Tai Pan, przy Ałabina 46, to bardzo przyzwoita restauracja chińska. Może nie jest najlepsza w swoim gatunku, ale oferuje bogaty zestaw potraw (menu w języku angielskim). Obsługa mówi po angielsku.

W Baj Genezo, przy Kniazia Dondukowa 15, serwuje się tradycyjne potrawy bułgarskie i wina własnej produkcji. Miła atmosfera, menu w języku angielskim. Restauracja 33 Chairs (tel.442981), przy Asena Złatarowa 14, to wspaniała tawerna odległa zaledwie o 10 minut pieszo od centrum. Zalecana wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Kawiarnie

Wiele kawiarni znajduje się wzdłuż bulwaru Witosza. Po liczbie klientów (zwłaszcza miejscowych) można od razu powiedzieć, które z nich są najlepsze. Wspaniałym miejscem na kawę i ciastko jest Luciano, na końcu Rakowskiego, róg Moskowskiej. Podają tu przepyszne naleśniki. Inna kawiarnia Luciano znajduje się przy Rakowskiego 135.

Cafe Witosza, na rogu Wasila Lewskiego, przy placu Pałacu Kultury, to niezwykle elegancki lokal.

Fast Food

Restauracja Baalbeck, przy Wasila Lewskiego 4, róg Grafa Ignatiewa, oferuje potrawy libańskie, mięso z grilla, sałatki oraz zakąski. W licznych kioskach można kupić banicę, zapiekaną pastę serową. Nie da się nie zauważyć obecnych w Sofii na każdym kroku barów KFC, McDonald’s czy Pizza Hut.

Kuchnia wegetariańska

Nowoczesny, klimatyzowany bar sałatkowo-kanapkowy Kenar na bulwarze Witosza to niezłe miejsce dla miłośników smacznych potraw wegetariańskich czy chrupiących kanapek (z wędliną lub bez).

Supermarkety

W połowie drogi w dół bulwaru Witosza, po prawej stronie znajduje się minimarket Sozopol i można się tu zaopatrzyć w produkty na piknik. Podobny do Sozopolu jest Lucky Magazini na płosztad Wyzrażdane, na zachód przy bulwarze Stambolijskiego.

Place targowe i stragany

Targowisko przy bulwarze Stefana Stambołowa to najlepsze źródło zaopatrzenia w świeże warzywa i produkty spożywcze. Na straganach przy cerkwi Sedmoczislenici na Grafa Ignatiewa.

ROZRYWKI

Niedaleko Soboru Aleksandra Newskiego, przy ul. Wrabcza, znajduje się Narodowy Teatr Akademicki Opery i Baletu, gdzie spędzić można wspaniały wieczór.

Za soborem, przy bulwarze Wasyla Lewskiego, mieści się Macedoński Narodowy Teatr Muzyczny. Warto polecić wystawiane tu operetki, choć wykonywane są w języku bułgarskim. W obu teatrach przedstawienia rozpoczynają się o 19.00, w weekendy organizowane są również spektakle poranne.

Teatr Lalkowy, przy Generała Gurko 14, zawsze oferuje spektakle na bardzo wysokim poziomie. Przedstawienia sobotnie i niedzielne rozpoczynają się o 10.30 i w południe. W pobliżu, przy Stefana Karadży 26, znajduje się Teatr Satyryczny. Pomimo bardzo trudnych tekstów (niewiele z nich jest zrozumiałych dla obcokrajowca), spektakle zainteresują dzięki wspaniałej grze aktorów. Narodowy Teatr im. Iwana Wazowa, przy Wasyla Lewskiego 5, prezentuje klasykę dramaturgii bułgarskiej.

W Zała Byłgaria, przy Aksakowa 3, organizuje się wiele koncertów, podobnie w sali koncertowej Pałacu Kultury. W lipcu i sierpniu Pałac Kultury oferuje codzienne spektakle, podczas gdy pozostałe teatry pozostają zamknięte.

Wejście do kasy biletowej w Pałacu Kultury znajduje się na lewo od głównego wejścia do budynku (w soboty czynne do 14.00).

W osiedlu Dragalewci (12 km na południe od centrum Sofii, autobus #66 lub #93) w mechana Wodenicata w każdy letni wieczór odbywają się o 21.00 występy folklorystyczne dla turystów (tel.671058). Od 19.00 do rozpoczęcia występów serwuje się typowe potrawy bułgarskie.

Bary, dyskoteki i kluby nocne

W Art Club, przy Ivana Asena II 6, w pobliżu Mostu Orłów (w dół ul. Cara Oswoboditela), czasami można posłuchać muzyki na żywo. Jest to bardzo dobre miejsce na wieczornego drinka. Czynne do północy. Underground to klub nocny w przejściu pod bulwarem Wasila Lewskiego, po wschodniej stronie Pałacu Kultury.

Rock Cafe Luciano, na rogu Generała Gurko i bulwaru Wasyla Lewskiego, to modny nocny lokal, prowadzony przez właściciela Cafe Luciano. Nie należy pojawiać się w Trabbie.

Birarija Szwejk, po schodach w dół od bulwaru Witosza, dokładnie naprzeciwko Narodowego Muzeum Historycznego, to młodzieżowy pub z muzyką na żywo, dobrym piwem i typową pubową atmosferą. La Strada, przy Szesti Septemwri 4, to rewelacyjny klub jazzowy, gdzie można trafić na występy kapel miejscowych i zagranicznych. To najbardziej kultowy nocny lokal Sofii.

Młodzież bawi się najchętniej w Disco Jałta, na Aksakowa 31.

CO WARTO KUPIĆ?

Chcąc kupić jakiś obraz czy rzeźbę bułgarskiego artysty, należy udać się do Galerii Sztuk Pięknych, ul. Szipka 6. Hemus Art Gallery, obok Megatours, naprzeciwko mauzoleum Dymitrowa, prowadzi sprzedaż bułgarskich ikon i sztuki współczesnej. Przed dokonaniem poważniejszych zakupów należy zasięgnąć informacji o ograniczeniach w wywozie dzieł sztuki.

Aby kupić gustowne pamiątki ludowe, trzeba pójść do sklepu z bułgarską sztuką ludową Zadruga przy bulwarze Witosza. Jest on raczej drogi, ale wybór i wartość artystyczna oferowanych tu wyrobów zachęcają do zakupów.