Bałczik

Bałczik to malownicze, stare miasteczko położone u podnóża spłowiałych, białych urwisk wapiennych, 47 km na północny wschód od Warny, gdzie Dobrudża styka się z Morzem Czarnym. Greccy handlowcy, którzy sprowadzili się tu w V w. p.n.e., ze względu na źródła wody pitnej, nazwali to miejsce Rrunoi (gr. źródło), a potem Dionizopolis (znaleziono nawet fragment pomnika boga wina, Dionizosa). Stacjonował tu rzymski legion Carbona. Rzymianie ufortyfikowali miasto. Nazwę wzięło od swojego właściciela, Balika, w czasach tureckich. W latach 1913-1940 Bałczik i reszta południowej Dobrudży należały do Rumunii. To tutaj, w 1931 r., królowa Rumunii miała rezydencję letnią, zbudowaną w stylu orientalnym, leżącą tuż nad morzem, w parku o powierzchni 10 ha. Podobno królowa Maria przyjmowała w niej swoich kochanków.

Do Bałcziku dobrze jest się wybrać z Warny; można także zorganizować sobie kwaterę w pobliskiej Ałbenie.

Orientacja i informacja

Od portu do dworca autobusowego ulicą Czerno More dojść można w 10 minut (w kierunku północnym od przystani promowej). Autobus do Albeny odjeżdża z małego przystanku autobusowego w pobliżu portu, a autobusy do Warny wyruszają z głównego dworca autobusowego.

Poczta i telekomunikacja – Poczta mieści się przy Iwana Wazowa, od strony Czerno More, za hotelem Bałczik.

Zwiedzanie

W górę od Czerno More, od portu w stronę położonej wyżej części miasta, widać bank DSK. W cerkwi za bankiem znajduje się galeria ikon. W budynku powyżej mieści się tutejsze Muzeum Historyczne (w dni wolne nieczynne).

Pałacyk królowej Marii leży około 2 km na wschód od przystani promowej (dojście nadbrzeżem). Można go zwiedzić podczas wystaw prac miejscowych artystów. Pałacyk i kilkanaście innych budynków znajdują się na terenie ogrodu botanicznego, który gromadzi ponad 600 różnych roślin śródziemnomorskich i kaktusów. Niestety, ogród nie jest najlepiej utrzymany.

Noclegi

Jednogwiazdkowy hotel Dionizopolis (tel.2175), przy ul. Primorsko w pobliżu portu, kosztuje około 15 $ od osoby.

Mały hotel Esperanza (tel.5148), Czerno More 16, kosztuje 8 $ od osoby. Zwykle nie ma problemów ze znalezieniem tu pokoju. Jeśli hotel jest przepełniony, obsługa za zbliżoną cenę może zorganizować kwaterę prywatną. Informacja w barze, pod hotelem. Kuchnia w restauracji Esperanza jest wyśmienita.

Restauracja Kavaci, naprzeciwko portu, serwuje owoce morza.

Latem, gdy artyści okupują willę Królowej Marii, miasto staje się niezwykle ożywione, na ulicach pojawiają się stoliki kafejek i barów, oferujących potrawy z owoców morza. Obejrzeć też można spontaniczne uliczne spektakle teatralne.

Podróż

Od połowy czerwca do połowy września z Warny do Bałcziku kursuje codziennie hydrobus, kurs z Warny około 8.30, odpływa z Bałcziku do Warny o 15.00. W ciągu dwóch godzin można się delektować rejsem na otwartym pokładzie, podziwiając wspaniałe pejzaże wybrzeża. Rejs po Morzu Czarnym, z Warny do Bałcziku kosztuje 4 $. Niektóre hydrobusy płyną również do Złotych Piasków.

Z Bałcziku do Warny można wrócić autobusem, przesiadając się w Ałbenie i Złotych Piaskach. Latem autobusy lokalne do Ałbeny (18 km) kursują co 20 minut. Równie często odjeżdża autobus do Złotych Piasków (#2, 16 km). Ze Złotych Piasków do Warny można dojechać autobusem #9; kursuje dosyć często. Jadąc dalej na północ, warto skorzystać z bezpośrednich połączeń do Kawarny (18 km); odjazd z przystanku w górnej części miasteczka.

Uzdrowiska

Uzdrowisko Tuzłata słynie z borowin, leczących reumatyzm.

W miejscu obecnej Kawarny była najpierw osada tracka (V w. p.n.e.), potem grecka kolonia Bizone, którą w I w. zniszczyło trzęsienie ziemi. Odbudowali ją Rzymianie, byli tu również Bizantyjczycy, którzy stale toczyli boje z państwem bułgarskim. Od strony morza przylądek Nos Kaliakra odgradzały niegdyś mury obronne. Są jeszcze pozostałości tych fortyfikacji. Grecy nazwali to miejsce Tirizis, potem zmieniono nazwę na Akra i w średniowieczu na Kaliakra. Żyją tu foki. Czasem wychodzą na brzeg. Jest tu pomnik poświęcony legendzie, lub może prawdzie, o czterdziestu dziewczętach, którym Turcy darowali życie po wymordowaniu mieszkańców Akry. Były piękne i miały pójść do haremów. Dziewczęta stanęły w szeregu, powiązały się warkoczami, chwyciły za ręce i skoczyły do morza.

Uzdrowisko Rusałka ma oryginalną, choć nowoczesną, architekturę i leży w pięknej scenerii nadmorskich skał. Odbyły się tu dwie bitwy: Warneńczyk zdobył turecką twierdzę, admirał Uszakow w 1791 r. rozbił flotę turecką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *