Komunikacja w Bułgarii

SAMOLOT – Balkan Bulgarian Airlines oferują dziennie sześć lotów z Sofii do Warny i Burgasu (129 $ w jedną stronę). Cena wewnętrznych połączeń lotniczych zachęca raczej do korzystania z autobusów lub kolei.

AUTOBUS – Autokary dalekobieżne kursują na trasach i do miast nie zawsze obsługiwanych przez kolej. Z Sofii autobusem można dojechać do Riłskiego Monastyru; z Trojanu do Płowdiwu; z Burgasu do Warny itd. Liczba sprzedawanych biletów odpowiada liczbie miejsc siedzących w autobusie, pamiętać więc należy o odpowiednio wczesnym przybyciu do kasy dworca autobusowego (awtogar). Bilet kupuje się zwykle w kasie, a nie u kierowcy. Na poszczególnych stacjach dalekiej trasy bilety można zakupić tylko wtedy, gdy kierowca autokaru przekaże do kasy informację o wolnych miejscach. W większości autobusy dalekobieżne rozpoczynają kursy wcześnie rano.
Na długich trasach kursują również, konkurując z koleją, autobusy należące do przewoźników prywatnych (zwłaszcza na trasach z Sofii i Płowdiwu do miejscowości na wybrzeżu Morza Czarnego). Miejsce w autobusach nocnych lub kursujących na wybrzeże należy rezerwować z jednodniowym wyprzedzeniem, gdyż zwykle są przepełnione.

POCIĄG – Byłgarski Dyrżawni Żeleznici (BDŻ) czyli Bułgarskie Koleje Państwowe, zawiadują ponad 4278 km torów. Składy dzielą się na ekspresen (ekspres), byrz (pospieszny) i putniczki (osobowy). Pociągi z Sofii do Burgasu kursują przez Karłowo lub Płowdiw. Pociągi z Sofii do Warny kursują przez Karłowo lub Górną Oriachowicę. Wszystkie pociągi z Sofii do Ruse kursują przez Plewen i Górną Oriachowicę. Na trasie Sofia-Płowdiw połączenia są raczej liczne. Na trasach Sofia- Burgas i Sofia-Warna można wykupić miejsce w wagonie sypialnym lub kuszetkę za dopłatą 3000 lewów do ceny biletu zwykłego. Rezerwacji dokonywać należy z wyprzedzeniem. Na połączenia ekspresowe z wybrzeżem Morza Czarnego zaleca się wykupienie miejscówek w kasach Riła.
Górna Oriachowica to główny węzeł kolejowy północnej Bułgarii. Tutaj mijają się pociągi z Sofii, Ruse, Warny i Starej Zagory. Linia okręgowa z Górnej Oriachowicy do Starej Zagory przez Weliko Tyrnowo jest jedyną centralną trasą z północy na południe. Kolejna linia okręgowa prowadzi z Ruse do Warny. Połączenie autobusowe (via Szumen) jest jednak szybsze i oferuje więcej kursów. Najbardziej malownicza trasa kolejowa Bułgarii to połączenie z Sofii do Mezdry, w górę, wzdłuż rzeki Iskyr na drodze do Widinu lub Plewenu. Trasę tę można potraktować jako propozycję jednodniowej wycieczki.
Stacje kolejowe są źle oznaczone, co może być powodem spóźnienia się na pociąg. Większość nazw pisanych jest cyrylicą i alfabetem łacińskim, ale tylko na samych budynkach dworcowych. Najwygodniej wsiadać do pierwszych wagonów pociągów, by móc spokojnie odczytywać nazwy mijanych stacji. Jeżeli konieczna jest przesiadka lub podróż kończy się na mniejszej stacji, należy sprawdzić godzinę przybycia i uważać, by w porę wysiąść z pociągu. W przypadku wątpliwości należy zapytać się innych podróżnych.
Pełny rozkład jazdy wszystkich pociągów można nabyć za niewielką opłatą w kasach biletowych Riła. Niestety, opracowanie stosuje cyrylicę.

SAMOCHÓD I MOTOCYKL – Podróżowanie po Bułgarii własnym samochodem czy motocyklem jest możliwe, ale nie zawsze przyjemne. W przeciwieństwie do autostrad, których jest zaledwie trzy w całym kraju, stan techniczny zwykłych dróg pozostawia wiele do życzenia. Kierowcy muszą radzić sobie z licznymi dziurami, słabym, a nawet niekompletnym oznakowaniem, wolno poruszającymi się pojazdami, zaprzęgami konnymi i czasami niewłaściwą jazdą innych kierowców oraz omijać obszary objęte naprawami drogowymi. Oznakowania mniejszych miejscowości pisane są tylko cyrylicą.
Bezpieczeństwo pojazdów stanowi kolejny problem. W ostatnich latach gwałtownie wzrosła liczba kradzieży i włamań do samochodów na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Należy pamiętać, by zawsze zamykać drzwi i włączać alarm i unikać parkowania na opustoszonych ulicach. O ile to możliwe, zaleca się korzystanie z hotelowych parkingów strzeżonych. Nie należy pozostawiać w pojazdach na noc cennych przedmiotów, a dla pewności dobrze byłoby umieścić na widoku jakieś poniszczone bułgarskie czasopisma.
Wypożyczenie samochodu na bułgarskich numerach rejestracyjnych kosztuje już od 34 $ za dobę łącznie z pakietem na troje lub czworo pasażerów.
Dostępne paliwa to benzyna zwykła (91 oktanów), bezołowiowa (95 oktanów) i super (98 oktanów). Zwykłe paliwo ma za mało oktanów, by stosować je w zachodnich samochodach; w większych miastach nie ma kłopotów z tankowaniem paliwa bezołowiowego (Euro 95). Stacje paliw są umieszczone wzdłuż tras szybkiego ruchu średnio co 30 km. Ceny paliw ustala się według kursu marki niemieckiej i obecnie wahają się w granicach 1010 lewów za litr paliwa bezołowiowego. Bułgarscy kierowcy preferują wygodne w obsłudze stacje Shell.
Szipka, agencja turystyczna Bułgarskiego Związku Motorowego, posiada czynne całą dobę biura na wszystkich głównych przejściach granicznych i udziela aktualnych informacji o ubezpieczeniach, opłatach drogowych, korkach ulicznych itp.
Ogólnokrajowa pomoc drogowa dostępna jest pod numerem o 1286.

Przepisy drogowe

Dopuszczalna prędkość dla samochodów to 40 lub 50 km/godz. w obszarach zabudowanych,’ 90 km/godz. w obszarze niezabudowanym i 120 km/godz. na trasach szybkiego ruchu. Motocykle mogą poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/godz. w obszarze zabudowanym, 70 km/godz. w obszarze niezabudowanym i 100 km/godz. na trasach szybkiego ruchu. Na autostradach postój dozwolony jest tylko w wyznaczonych miejscach. Należy wystrzegać się nieuczciwości policji drogowej, udzielającej mandatów na trasie, i zawsze prosić o rachunek (smętka). Na trasie do Turcji łatwo o mandat za naruszenie prędkości. Podróżujący na przednich fotelach obowiązkowo muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa; każdy podróżujący motocyklem musi nosić kask.

Pages: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *