Bułgaria – Praktyczne informacje

Właściwie w każdym mieście bułgarskim turysta znajdzie coś interesującego, a to budowlę sięgającą czasów starożytnych, a to tajemniczy monastyr, bogate muzeum, balnearium z gorącą wodą mineralną, ośrodek sportów wodnych, malowniczy stok narciarski, przepastną jaskinię z rysunkami naskalnymi, a już na pewno miłą restaurację, kafejkę albo bar, nie mówiąc o przepięknych widokach gór, rzek, morza i wspaniałej bułgarskiej roślinności.

Większość bułgarskich muzeów i galerii przy opisach swoich kolekcji używa tylko języka bułgarskiego. Jedynymi wyjątkami są tu Narodowe Muzeum Historyczne w Sofii, gdzie przy kolekcjach zbiorów podano omówienia w języku angielskim, oraz Międzynarodowa Galeria Sztuki (Sofia), gdzie do dziel dołączono napisy w języku angielskim. Nam, Polakom, nietrudno będzie odczytać i zrozumieć wyrazy bułgarskie, gdyż raczej znamy cyrylicę i mamy jeszcze w pamięci „słówka” rosyjskie, a język bułgarski jest bliski rosyjskiemu.

W Bułgarii jest obecnie dużo wysokiej klasy prywatnych restauracji. Oferowane ceny, niższe o połowę lub dwie trzecie niż w porównywalnych obiektach Europy Zachodniej sprawiają, że korzystanie z nich jest niezwykle atrakcyjne, tym bardziej, że kuchnia bułgarska jest bardzo urozmaicona i smaczna.

Krajobraz Bułgarii zaśmiecony jest licznymi budynkami upadłych i opuszczonych fabryk, będących spuścizną po okresie gospodarki socjalistycznej.

Na każdym kroku zwiedzającemu towarzyszą dźwięki przebojów z pierwszych miejsc zachodnich list przebojów. Słychać je w kioskach, kafejkach, restauracjach i sklepach. Czasami może to trochę irytować, zwłaszcza kogoś, kto oczekuje naprawdę pięknej muzyki bułgarskiej.

Autobusy miejskie i podmiejskie, niestety, nie są zbyt czyste, a na dodatek poobklejane zdjęciami erotycznymi. Prawdopodobnie jest to tylko zachłyśnięcie się wolnością po wielu latach różnych bezsensownych zakazów i niedługo ludzie odzyskają zwykły oddech.

PROPONOWANE TRASY ZWIEDZANIA KRAJU

W zależności od tego, jak długi będzie planowany pobyt w Bułgarii, można zwiedzić następujące zakątki kraju:

Dwa dni

Sofia

Tydzień

Sofia, Weliko Tyrnowo, Warna

Dwa tygodnie

Sofia, Rilski Monastyr, Melnik, Kopriwsztica, Weliko Tyrnowo, Madara, Warna i Nesebyt

Kiedy jechać

W Bułgarii występuje klimat umiarkowany. Zimy są chłodne i wilgotne, a lata gorące i suche. Rodopy stanowią naturalną barierę dla wpływu umiarkowanego klimatu śródziemnomorskiego od strony Morza Egejskiego. Równina Naddunajska pozostaje otwarta na wpływ warunków atmosferycznych panujących w środkowej Europie. Średnia temperatura w ciągu dnia w Sofii wynosi 15°C od maja do września, powyżej 11°C w kwietniu i październiku, powyżej 5°C w marcu i listopadzie i poniżej 0°C w grudniu i styczniu. Morze Czarne ma wpływ na wyrównanie temperatury na południu kraju. W górach opady deszczu są większe, a zimą mogą wystąpić obfite opady śniegu, a nawet gwałtowne śnieżyce.

Przed podróżą dobrze zaopatrzyć się w mapę Bułgarii. Niestety, w Polsce wybór map Bułgarii jest niewielki. Jest do nabycia mapa Beadeker Bułgaria, a także mapa samochodowa Europa Środkowa (1:2000 000) wydawnictwa Geocenter. Natomiast na miejscu, w Bułgarii, można bez problemu kupić plan Sofii, który okaże się użyteczny, gdyż korzystanie ze starych polskich planów miasta będzie mocno utrudnione z uwagi na zmiany nazw ulic w stolicy po upadku komunizmu.

Co zabrać w podróż

Powszechny dostęp do dóbr konsumpcyjnych w Bułgarii jest wynikiem zaistniałych przemian demokratycznych. Nie ma konieczności zabierania z sobą baterii, tamponów, tabletek przeciwbólowych czy mydła. Wszystko można kupić tanio na miejscu. Planując podróż samochodem lub rowerem, warto natomiast pamiętać o zabraniu części zamiennych.

BIURA INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

Balkantourist, stary rządowy monopolista, nadal zajmuje się organizacją zakwaterowania, wymianą pieniędzy, rezerwacją wycieczek dla zwiedzających itp. W niektórych miastach firma ta działa pod zmienioną nazwą, np. jako Puldin Tours (w Plowdiwie), Mesem-bria Tourist (w Nesebyrze) czy Dunav Tours (w Ruse). Za granicą występuje pod nazwą Bałkan Holidays. Niestety, w Polsce biura te nie mają swojego przedstawicielstwa.

Studenci obsługiwani są przez Orbita Youthh Travel Agency oraz przez Pirin – biuro podróży Bułgarskiego Związku Turystycznego. Wiele biur Orbita i Pirin zostało jednak zamkniętych z uwagi na brak funduszy na ich utrzymanie, a te, które pozostały, zapadły w takie odrętwienie, że nie mają nic do zaproponowania.

W centrach miast spotkać można kasy biletów kolejowych Riła. Szipka jest biurem podróży Bułgarskiego Towarzystwa Motoryzacyjnego. Istnieje również wiele pomniejszych, prywatnych biur podróży.

WIZY I AMBASADY

Obywatele Polscy, a także Stanów Zjednoczonych i Wspólnoty Europejskiej mają prawo do wjazdu bez wizy na okres nie przekraczający 30 dni.

Informację tę podajemy li tylko jako ciekawostkę kulturową: turystom odwiedzającym Bułgarię pochodzącym z państw „strefy dewizowej” nadal wydawane są wizy płatne, które należą do najdroższych na świecie (od 35 do 85 $), a ponadto obywatele tych krajów płacą przy wjeździe podatek graniczny w wysokości 23 $. Na szczęście, nas, Polaków, przepis ten nie dotyczy.

Potwierdzenia noclegów

Każdy turysta wjeżdżający do Bułgarii otrzymuje od oficera imigracyjnego kartę statystyczną (statisticzeska karta). Karta musi pozostawać w paszporcie podróżującego do czasu opuszczenia Bułgarii, gdyż we wszystkich hotelach lub u wynajmujących pokoje będzie na niej wbijana pieczątka potwierdzająca pobyt. Przy wyjeździe z Bułgarii oficer imigracyjny odbiera kartę od podróżującego, należy więc uważać, by jej nie zgubić. Jeżeli podróżujący zatrzymuje się u przyjaciół, ma obowiązek zgłosić się w ciągu 48 godzin do miejscowego posterunku policji, by się zarejestrować. Czasami trzeba podać dane goszczącego albo podejmujący musi osobiście zarejestrować swojego gościa.