Wybrzeże Morza Czarnego

Każdego lata bułgarskie plaże nad Morzem Czarnym rywalizują z plażami Rumunii w przyciąganiu rzesz turystów spragnionych słońca. W Burgas i Warnie, gdy kempingi i hotele wypełniają się gośćmi, atmosfera przypomina karnawał. Małe miasteczka jak Nesebyr są po prostu nabite turystami. Na szczęście, ruch turystyczny jest skoncentrowany w kilku modnych kurortach takich jak Złote Piaski, Sweti Konstantin (Drużba) i Słoneczny Brzeg. Natomiast wzdłuż 378-kilo-metrowego wybrzeża stosunkowo łatwo wyrwać się z tłumu i znaleźć dla siebie czystą połać złotej plaży.

Klimat w tym rejonie jest łagodny. Zimą temperatura rzadko spada poniżej 0°C. Najlepiej przyjechać tu latem. Średnia temperatura wynosi wtedy 23°C, ale gorące powietrze chłodzi morska bryza. Wszystkie lokale są czynne, restauracje wystawiają na chodniki swoje stoliki, woda w morzu jest ciepła, wzdłuż wybrzeża można się przemieszczać, korzystając z niedrogich połączeń autobusowych. Poza sezonem, od połowy września do maja, wszystkie ośrodki są jak wymarłe.

Komunikacja

Niestety, połączenia wodolotem (kometa), funkcjonujące dawniej pomiędzy Warną, Nesebyrem, Burgasem i Sozopolem nie były w stanie przetrzymać zachodzących w Bułgarii zmian gospodarczych i w 1993 r. zostały zawieszone na czas nieokreślony.

Wodolot regularnie (od połowy czerwca do połowy września codziennie) kursuje obecnie jedynie na trasie Warna-Złote Piaski-Bałczik. Trasę Nesebyr-Sozopoł można również przebyć łodzią.

Z Sofii na wybrzeże najwygodniej dojechać pociągiem, natomiast po samym wybrzeżu najlepiej podróżować wyłącznie autobusami. Na trasie Burgas-Wama (1 godz.) autobus kursuje co godzina. Istnieje wiele połączeń obsługujących krótsze trasy z północy na południe.