Komunikacja w Bułgarii

Wypożyczalnie samochodów – Avis, Hertz oraz Intercar mają swoje biura w Sofii, Płowdiwie i Warnie. W każdej z wypożyczalni stosowany jest limit wiekowy (21 lat), wszystkie oferują czasami darmowe wypożyczenie na przejazd do miast, gdzie mają swoje inne biura. Opłaty wynoszą około 57 S/dobę i 304 $/tydzień za pojazdy klasy średniej z nieograniczonym limitem kilometrów. Czasami dostępne są tylko pojazdy wyższej klasy, droższe o około 75%. Ceny zawierają ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, ale ubezpieczenie od następstw wypadków kosztuje dodatkowo 10 $/dobę. Aby wypożyczyć samochód, należy pokazać paszport i złożyć depozyt w wysokości około 600 $, który zostanie pobrany z karty kredytowej. Wymagane jest także okazanie prawa jazdy (nie ma obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy).

ROWER – Podróżowanie rowerem nie jest zbyt popularne w Bułgarii, ale może być całkiem wygodnym sposobem transportu. Stan dróg nie należy do najlepszych, ale na bocznych trasach nie ma dużych korków, więc rowerzystom nie grozi niebezpieczeństwo. Przewóz roweru autobusem dalekobieżnym lub pociągiem kosztuje 4000 lub mniej lewów. W Pamporowie i Borowcu można wypożyczyć rowery górskie. Planując dalsze trasy, lepiej zabrać własny rower. Należy również wziąć części zamienne, gdyż sprzedaje się je tylko w większych miastach.

AUTOSTOP – Podróżowanie autostopem po terenach wiejskich jest wygodniejsze niż uzależnienie od transportu publicznego, który nie oferuje zbyt wygodnych i licznych połączeń. Kierowcy samochodów zatrzymują się raczej chętnie, ale podróż może odbywać się z częstymi przesiadkami. Prawdopodobne wielu z nich jedzie tylko do najbliższej miejscowości. Wzrost przestępczości zniechęca kierowców do autostopowiczów, częściej zatrzymują się też kierowcy starszych samochodów.

TRANSPORT WODNY – Na wodach przybrzeżnych Morza Czarnego, pomiędzy Warną, Nesebyrem, Pomoriem, Burgasem i Sozopolem funkcjonują połączenia wodolotowe. Połączenia wodne działają również na Dunaju, od Ruse do Widina. Wodoloty są bardzo popularne wśród turystów. Wycieczkę hydrobusem odbyć również można na trasach Warna-Bał-czik i Nesebyr-Sozopoł.

KOMUNIKACJA LOKALNA

Autobus i tramwaj – Miejska komunikacja autobusowa z powodu ustawicznych podwyżek cen biletów i licznych zmian rozkładu nie jest zbyt zachęcająca. W Sofii bardzo dobrym środkiem transportu są tramwaje.
Bilet autobusowy kosztuje 350 lewów (jednorazowy) lub 1000 lewów (jednodniowy). Bilety można nabywać w kioskach lub u kierowcy. Za jazdę bez ważnego biletu grozi kara 2500 lewów. Komunikacja autobusowa i tramwajowa działa od godziny 5.00 do północy.

Taksówki – W Bułgarii jest dużo taksówek. Nie trudno o nie na ulicach. Najłatwiej znaleźć je przed stacjami kolejowymi czy hotelami, należy jednak uważać na te stojące przez luksusowymi hotelami. Kierowcy taksówek pobierają opłaty według wskazania taksometru, a opłaty te nie są zbyt wysokie. Należy zwracać uwagę, by taksometr był sprawny i włączony, w przeciwnym razie należy zapytać o kosz planowanego kursu. Zwykle nie pobiera się opłat za kurs powrotny, nawet spoza granic miasta. Pomiędzy 22.00 a 5.00 opłaty są nieznacznie wyższe. Opłaty zwyczajowo zaokrągla się do 5 lub 10 lewów.

Aby zamówić taksówkę telefonicznie, należy zadzwonić pod 31280 (starsze samochody) lub tel.91119 (nowsze, bardziej eleganckie pojazdy). Taksówki portu lotniczego dostępne są pod telefonem komórkowym tel.0799 42046.

WYCIECZKI ZORGANIZOWANE

Wyjazdy z Polski nad Morze Czarne w Bułgarii były w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych bardzo popularne. Obecnie Polacy wolą plażować nad Adriatykiem, Morzem Śródziemnym lub w tropikalnych akwenach. Można jednak trafić w polskich biurach podróży na pojedyncze oferty do czarnomorskich kurortów. Siedmiodniowy pobyt w Warnie kosztuje od 330 $. W cenę wliczone są: zakwaterowanie w trzygwiazdkowym hotelu, dwa posiłki dziennie i ubezpieczenie. Dojazd własny.

Większość biur podróży w Bułgarii nastawionych jest na sprzedaż wycieczek zorganizowanych i z radością przyjmuje dolary od turystów zagranicznych, prowadząc ich w zamian do luksusowych autokarów i wyprawiając w trasę. Tanie oferty obejmują większość atrakcji wybrzeża Morza Czarnego (pięciodniowy pobyt nad Morzem Czarnym kosztuje około 120 $, w tym transport z Sofii), ale podróżny skazany jest na hotel na plaży. Poza ścisłym sezonem (od czerwca do połowy września) oferowane usługi są niepełne. Należy korzystać ze sprawdzonych ofert, gdyż zdarzały się już przypadki, że turyści mieli zepsute wakacje z powodu niesolidności agentów turystycznych. Do Borowca i Pamporowa zimą wybierają się zwykle turyści z wykupionym pakietem narciarskim.

Bardziej ambitne od wczasów nadmorskich, ale trzykrotnie droższe, są wycieczki mające w programie zwiedzanie ośmiu krajów, przez które płynie Dunaj, od Ruse do Pasawy w Niemczech. Liczne wycieczki autokarowe po kraju oferują pobyty w luksusowych uzdrowiskach, takich jak Sandanski itp. Szczegółów dowiedzieć się można w biurach Balkan Holidays.

W Sofii bardzo dobrze zorganizowana jest turystyka konna i piesza, będąca wspaniałym sposobem na zwiedzenie kraju. Jednodniowe wycieczki z Sofii lub Płowdiwu do Riłskiego Monastyru czy Kopriwszticy kosztują około 35 $.

Pages: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *