Weliko Tyrnowo

Noclegi

Kemping Boliarski Stan (tel.641859), na wschodnim skaju miasta, oferuje dom-ki dwuosobowe za 10 $, a pole namiotowe za 3 $ od osoby plus 3 $ od namiotu. Przy wejściu do ośrodka znajduje się dobra, tradycyjna restauracja, czynna cały rok. W pobliżu kempingu zatrzymują się autobusy #10 i#11, jadące z centrum miasta na dworzec autobusowy – wysiadać należy na początku szosy Warna-Sofia.

Schroniska młodzieżowe – Nowoczesny, czteropiętrowy turisticzeski dom Trapezica (n-622061) znajduje się w samym centrum miasta, na Stefana Stambołowa 79. Niestety, jest dosyć drogi. Miejsce na sali wieloosobowej kosztuje tu 9 $ od osoby posiadającej legitymację HI, a 14 $ dla pozostałych klientów.

Noclegi (porównywalne z poziomem hostelu) zdobyć też można w turisticzeskim domu Momina Krepost (znany również jako chyża Ksilifor, czynny cały rok), w przepięknej lesistej okolicy, na północny wchód od Wielkiego Tyrnowa. Dojechać tam można autobusem #7 lub #11 na wschód, do końca trasy. Trzeba przejść na piechotę, wzdłuż rzeki aż do fabryki, skręcić w lewo pod górę i iść jeszcze około 2 km aż do kawiarni, przy której wynająć można domki (22 $ za domek dwuosobowy). Można również wsiąść w autobus do Arbanasi i wysiąść przy drodze dojazdowej, a następnie zejść w dół do hostelu.

Hotele Hotel Orbita (tel.622041), na Christo Botewa 15, kosztuje 6 $ od osoby – recepcja po schodach w górę, na czwartym piętrze. Po drugiej stronie ulicy znajduje się hotel Orion (tel.629691), Christo Botewa 14; pokoje kosztują tu 10 $ od osoby. Oba obiekty reprezentują raczej niski poziom.
Budynek dwugwiazdkowego, czternastopiętrowego hotelu Etyr (tel.621838), przy ul. Iwajło 1, znajduje się zaraz za hotelem Orbita. Pokoje kosztują tu 15 $ za jedno- i 30 $ za dwuosobowy bez łazienki i odpowiednio 26 i 52 $ za pokoje z łazienką.

Trzygwiazdkowy hotel Jantra (tel.620391), Opyłczenska, róg Stefana Stambołowa, oferuje pokoje w cenie 43 $ za jedno- i 64 $ za dwuosobowy, ze śniadaniem i łazienką. W pokojach na parterze jest głośno, gdy w restauracji gra muzyka; pokoje od strony rzeki mają wspaniały widok, zwłaszcza podczas pokazów świetlno-dźwiękowych na wzgórzu Carewec.

Gastronomia

Na zachód od Wasyla Lewskiego, przy rogu Nikoły Garowskiego znajduje się dość dobry targ. Można tu kupić świeże warzywa i owoce.

Starata Kyszta to mała, sympatyczna karczma na skraju urwiska, przy Stefana Stambołowa. Stoliki przy oknach pozwalają podziwiać panoramę okolicy; jedzenie dobre i tanie; menu w języku angielskim.

Z tylnego tarasu restauracji hotelu Jantra, spożywając wyśmienity posiłek, podziwiać można piękny widok na rzekę. Obsługa szybka i solidna, zwłaszcza jeżeli podejmie się wysiłek wypowiedzenia paru słów po bułgarsku. Jedynym „ale” mogą być trochę za wysokie ceny.

Karczma Dunka, przy Mamarczewa 12, po schodach w górę, naprzeciw hotelu Jantra oferuje typowe bułgarskie dania; menu w języku angielskim. Czynne codziennie.

W Biliard Club na Nezawisimost 17 można napić się kawy czy piwa. Jest tu wspaniały widok, jeden z najpiękniejszych w świecie, na okolicę Wielkiego Tyrnowa.

Rozrywka

Najlepsza dyskoteka w Wielkim Tymowie to bar Poltawa nad kinem „Połtawa”, w dużym nowoczesnym ośrodku obok poczty. Miejscowi studenci lubią przesiadywać w barach nad urwiskiem, przy Nezawisimost.

Latem, w twierdzy Carewec, około 22.00 organizowany jest fascynujący pokaz światła i dźwięku, rozświetlający całe wzgórze milionami barw. Pokaz organizuje się tylko, jeżeli są chętni widzowie. Jedyne pewne informacje na jego temat posiadają recepcjoniści Interhotelu Weliko Tyrnowo – informacji udziela się na dwie godziny przed pokazem; można tu również kupić bilety (7 $ od osoby). Bilety uprawniają do oglądania pokazu: siedzi się na jednym z plastykowych krzeseł, rozstawionych naprzeciw kiosku z biletami wstępu do twierdzy. Oczywiście, można również oglądać pokaz za darmo, z wielu innych miejsc w mieście, w tym z restauracji hotelu Jantra, skąd widok jest znacznie ciekawszy i rozleglejszy.

Podróż

Aby dostać się na pociąg do Plewenu, Sofii, Ruse czy Warny, autobusem #10 (kursującym dosyć często) trzeba dojechać do dworca kolejowego w Górnej Oriachowicy. Niektóre pociągi lokalne z Dymitrowgradu jadące do Ruse zatrzymują się na dworcu kolejowym w Welikim Tyrnowie. Do Płowdiwu zdecydowanie najłatwiej dostać się autobusem.

Autobusy do Płowdiwu (197 km) przejeżdżają przełęczą Szipką; cztery autobusy dziennie wyjeżdżają do Sofii (247 km). Inne autobusy z Wielkiego Tyrnowa to trzy kursy do Kazanłyku (96 km), dziewięć do Sewliewa (56 km), dwa do Burgasu (223 km) i trzy do Ruse (103 km). Aby dojechać do Etyru, należy skorzystać z cogodzinnego autobusu do Gabrowa (49 km) i tam przesiąść się na dalsze połączenie.

Sprzed hotelu Etyr pasażerów zabrać może jeden z kilku luksusowych autokarów kursujących na trasie Sofia-Warna, bilety do nabycia w kasie,

Pages: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *