Warna

Noclegi

Kwatery prywatne Tourist Service (tel.605861) na stacji benzynowej prowadzi wynajem kwater prywatnych w cenie od 5 do 10 $ od osoby. Czynne przez cały tydzień.

Biuro podróży CM ’92 (tel./fax 227476; georgesm@revolta.com), na Cara Simeona 36b, tuż obok stacji kolejowej (na lewo mały kantor wymiany walut), oferuje pokoje prywatne na starym mieście w cenie 8 $ za pokój jednoosobowy i 12 $ za dwuosobowy. Oprócz niedziel zimą, biuro czynne jest codziennie, 8.00-19.00; obsługa posługuje się językiem angielskim. Można tu również pytać o pokoje ze śniadaniem w willach poza centrum miasta, ceny ok. 18 $.

Balkantourist (tel.225524), Musała 3, obok hotelu Musała, wynajmuje pokoje prywatne po 8 $ za pokój jednoosobowy i 12 $ za dwuosobowy.

Hotele Jedyny tani hotel w centrum miasta to raczej podniszczony Musała (tel.223925), przy Musała 3, w bok od ulicy Nezawisimost. Obsługa raczej niechętnie udzieliła odpowiedzi co do stawek, ale jeżeli cena pokoju będzie wyższa niż 14 $ za pokój jednoosobowy, a 20 $ za dwuosobowy, nie jest ona uczciwa.

Schludny, prywatny hotel Santa Manna (tel.603826; fax 603825) przy Baba Rada 28, otworzony został w marcu 1998 r. Przewiewne, wykończone drewnem sosnowym jedno- i dwuosobowe pokoje z TV i telefonem kosztują odpowiednio około 33 i 40 $ (ze śniadaniem).

Czteropiętrowy, dwugwiazdkowy hotel Odessa (tel.228381; fax 253083), przy Sliwnica 1, stojący naprzeciwko Parku Primorskiego, to hotel położony najbliżej plaży. Oferuje pokoje z prysznicami, jednoosobowe za 31 $, a dwuosobowe za 38 $.

Najlepszy hotel w Warnie to trzy-gwiazdkowy Czerno More (tel.232110; fax 236311) przy Sliwnica 33; zajmuje najwyższy budynek Warny. Wygodne pokoje jedno- i dwuosobowe można tu wynająć za odpowiednio 52 i 65 $.

Gastronomia

Na Kniazia Borisa I można wstąpić do szykownej, nowoczesnej, taniej i smacznej jadłodajni Byłgarska Kuchnia, bardzo popularnej wśród studentów. Podają tu tradycyjne dania kuchni bułgarskiej.

Skromny bar Mustang obok hotelu Musała przy ul. Presław to dobre miejsce na szybki posiłek czy drinka. Przy ul. Sliwnica, naprzeciw hotelu Czerno More znajduje się Sani, gdzie też można smacznie i szybko zjeść.

W Warnie, przy Kniazia Borisa I 62, otwarto trzecią w Bułgarii restaurację Pizza Hut. Są tu dobrze oznaczone sektory dla palących i niepalących – czego raczej nie spotyka się w innych restauracjach bułgarskich.

Restaurację Casablanca, znajdującą się na piętrze kawiarni o tej samej nazwie, można zaliczyć do ekskluzywnych. Znajduje się tuż przy rogu, za gmachem opery. Intymny charakter wystroju wnętrza nastraja do wypoczynku. Uwaga, za dodatki takie, jak ziemniaki czy surówki, pobierane są dodatkowe opłaty. Menu w języku angielskim.

Rozrywka

Zarówno Opera, jak i Teatr Dramatyczny mieszczą się przy ul. Nezawisimost. Opera warneńska jest czynna przez całe lato, a w kasie biletowej można nawet otrzymać angielskojęzyczny program spektakli (cena biletu 9000 lewów).

Największą atrakcją Warny pozostaje jednak bujne życie kawiarniane. Najbardziej nadają się do tego ul. Sliwenica oraz restauracje i kawiarnie w pobliżu plaży.

Podróż

Samolot Bałkan Bulgarian Airlines oferują dziennie trzy loty z Sofii do Warny (bilet w jedną stronę kosztuje około 159 $). Lotnisko z miastem łączy linia autobusowa #50. Biuro Bałkan Bulgarian Airlines znajduje się na Kniazia Borisa I, tuż przy rogu ul. Szipka.

Pociąg – Do Sofii (543 km) codziennie odjeżdża 7 pociągów ekspresowych, większość przez Plewen, 2 jadą dłuższą trasą, przez Płowdiw lub Karłowo. Na połączenia nocne można wykupić kuszetki lub miejsca sypialne (trzeba rezerwować z wyprzedzeniem). Aby dojechać do Wielkiego Tyrnowa należy przesiąść się w Górnej Oriachowicy. Bezpośrednio do Ruse (4 godz.) odjeżdżają 2 pociągi dziennie. Pomiędzy Bur-gasem a Warną kursują pociągi dzienne, podróż trwa 5 godzin okrężną drogą (218 km). Można też skorzystać z częstych połączeń przez Karnobat.

Autobus Przedsprzedaży na bilety autobusowe dokonać można tylko na dworcu autobusowym, na bulwarze Władysława Warneńczyka 159; na połączenia do Burgasu, z powodu częstego braku miejsc, rezerwacja biletów jest absolutnie konieczna. Funkcjonuje 6 połączeń z Burgasem (132 km, 3 godz.), 8 do Nesebyru (101 km), 10 do Balcziku (46 km), 8 do Kawarny (63 km), jedno do Durankułaku (granica z Rumunią, 107 km), sześć do Szumenu (90 km) i dwa do Ruse (200 km). Autobusy na południe, do Nesebyru itp., nie kursują po 16.00. Brak połączeń autobusowych z Sofią i Wielkim Tymowem.

Istnieją bardzo dobre połączenia z kurortami plażowymi, leżącymi na północ od Warny; funkcjonują do późnych godzin wieczornych. Z południowej strony ul. Christa Botewa, na zachód od cerkwi Bogurodzicy, odjeżdża autobus #99, kursujący do kempingu Panorama w Złotych Piaskach, 17 km na północny wschód od Warny. Z tego samego miejsca odjeżdża również autobus do Ałbeny (ostatni kurs około 18.00). Bilet zakupić należy z wyprzedzeniem, w kiosku (niewielkie dopłaty za bagaż). Ze stacji tej odjeżdżają także prywatne minibusy, #9 do Złotych Piasków i #8 do Sweti Konstantin (Drużba). Latem, codziennie około 8.30 z Warny do Bałcziku kursuje hydrobus, wyjazd z Bałcziku o 15.00 (4 $).

Komunikacja

Z lokalnych autobusów powinno się korzystać, tylko podróżując do kurortów północnych (zob. rozdz. Złote Piaski). Po Warnie wygodniej jest poruszać się pieszo. Chcąc wynająć samochód, należy zajrzeć do biur Avis i Hertz na lotnisku.

Za Warną przed Złotymi Piaskami jest uzdrowisko balneologiczne Sweti Konstantin (Drużba). Jest tam cerkiewka pod wezwaniem tego świętego, do połowy ukryta pod ziemią. Gdy w 1928 r. Polska przyszła z pomocą Bułgarii po trzęsieniu ziemi w Starej Zagorze, budując szpital, Bułgarzy ofiarowali Polakom „kawałek ziemi”. Tak powstał ośrodek wypoczynkowy Dom Polski, zbudowany na kawałku ziemi polskiej w Bułgarii.

Pages: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *