Tracja – KOPRIWSZTICA

Noclegi

Z Sofii do Kopriwszticy można wybrać się na jednodniową wycieczkę lub potraktować zwiedzanie tej wioski jako przerywnik na dłuższej trasie. Warto jednak spędzić tu noc, by dokładniej poznać atmosferę tego miejsca.
Kwartira Bureau (tel.2516), obok sklepu z pamiątkami, oferuje prywatne pokoje w cenie 7 $. Hotel Kopńwsztica (tel.2182), położony na stoku, na wschód od centrum wioski, w czasie gromadzenia materiałów do przewodnika był nieczynny. Przygotowywano się do jego prywatyzacji; nie udało się ustalić, czy jej dokonano. Obok schodów prowadzących do hotelu znajduje się Dom Szulewa, za 10 $ od osoby oferują tu nocleg z możliwością skorzystania z łazienki.
Można również pytać w Domu Drelekowa, obok schodów do hotelu lub w Domu Mawrudiewa, zaraz za Domem Karawełowa. Dom Sapundżiewa, za kioskiem w centrum miasta, posiada cztery pokoje dwuosobowe i jeden dwu-pokojowy apartament z kominkiem.
Sympatyczny, prywatny hotel Astra (tel.2364), na południowej stronie bulwaru Antona Iwanowa, za 10 $ oferuje miejsca w schludnym i wygodnym pokoju.

Gastronomia

Mechana Aprił 20, na placu głównym, to całkiem zwykły lokal, serwujący w zadymionej sali tradycyjne bułgarskie dania. Należy zwracać uwagę na to, co się zamawia – na angielskim menu nie ma cen. Trudno przeoczyć rzucające się w oczy niebieskie wnętrze lokalu Łomewa Kyszta. Specjalizuje się on w kuchni bułgarskiej.
Hadżi Genezo Cafe, budynek w kierunku północnym, to świetne miejsce na sałatkę lub lekki posiłek. Na drugim brzegu rzeki restauracja Bulgaria oferuje większy wybór, ale za wyższe ceny. Należy pilnować się, gdyż można tu zostać oszukanym na rachunku.

Podróż

Stacja kolejowa leży około 10 km od wioski. W porach odpowiadających przyjazdom pociągów, ze stacji odjeżdżają autobusy do Kopriwszticy (bilety u kierowcy). Z Sofii w kierunku wioski pociąg odjeżdża co parę godzin, a droga trwa około 1 godz. Można również skorzystać z porannego ekspresu Sofia – Burgas przez Karłowo. Jadąc z Kopriwszticy na wschód, by dojechać do Chisarii, Płowdiwu czy Burgasu, należy przesiąść się w Karlowie, a chcąc dojechać do Wielkiego Tyrnowa, trzeba przesiąść się w Tułowie (Kopriwszticę i Klisurę, znajdującą się na wschód od wioski, łączy sześciokilometrowy tunel kolejowy.) Podróż z Kopriwszticy do Płowdiwu zajmuje trochę czasu; ponieważ brak jest połączeń autobusowych przez Strełcze czy Panagiuriszte, trzeba wrócić się do linii kolejowej i przesiąść się w Karlowie.

Pages: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *