Ruse

Noclegi

Kemping i schroniska – Kemping Ribarska Koliba (tel.224068) 6 km za Ruse, na drodze do Sofii, oferuje noclegi na polu kempingowym za 3 $ od osoby. Można również wynająć kabinę dwuosobową za 7 $ lub przyczepę na trzy osoby za 10 $. Przy wejściu do tego miłego ośrodka położonego w nad-dunajskim lasku znajduje się niewielki bar (czynne od maja do połowy października]. Do ośrodka najlepiej dojechać taksówką (4000 lewów), gdyż autobusy #6 i #16 z centrum kursują dosyć nieregularnie (tylko do 21.00).

Kilometr za kempingiem znajduje się schronisko stowarzyszone w HI, chyża Ptista (tel.234167), oferujące pokoje zbiorowe za 4 $ od osoby dla posiadaczy legitymacji HI, i za 6 $ dla nie posiadających karty. Nie trzeba dokonywać rezerwacji, czynne cały rok.

Kwatery prywatne Dunav Tours (tel.223088), Pristanisztna 22b, oferuje pokoje prywatne w cenie 12 $ za pokój jedno- i 14 $ za dwuosobowy.

Hotele – W mieście nie ma tanich hoteli, ale porządny hotel Helios (tel.225661), ul. Nikołajewska 1, wart jest 15 $ za osobę (wspólne łazienki) lub 20 $ za jedno- i 35 $ za dwuosobowy pokój z łazienką.

Hotel Dunaj (tel.226518), plac Swobody 7, to hotel średniej klasy pobierający opłaty w wysokości 35 $ za pokój jedno-i 50 za dwuosobowy.

Gastronomia

Kto ma ochotę na posiłek w prawdziwym, robotniczym barze samoobsługowym, niech odwiedzi restaurację Kila, przy ul. Borisowa 49 (pn.-czw. 6.00-20.30, pt.-nd. 11.00-19.00). Najdroższe danie i duże piwo nie powinny kosztować więcej niż 1 $, a więc warto spróbować. Przesiadują tu robotnicy pijący piwo, ale większość klienteli stanowią renciści i emeryci.

Happy Bar & Grill na placu Swobody to dobre miejsce na szybki posiłek czy piwo; w trakcie konsumpcji można przyglądać się życiu na placu.

Szukając eleganckiego lokalu oświetlonego świecami i z łagodną muzyką, trzeba zajrzeć do restauracji Ruse, na Aleksandrowskiej 6. Z restauracji Panorama, na ostatnim piętrze hotelu Ryga (18.00-1.00) podziwiać można porywającą panoramę Ruse.

Nad Dunajem, u podnóża wzgórza, na którym położony jest kemping Ribarska Koliba, jest restauracja Fisherman’s Lodge. Muzyka na żywo i taras na zewnątrz sprawiają, że jest to doskonałe miejsce na spędzenie letniego wieczoru. Przed kolacją można podziwiać zachód słońca nad Dunajem.

Rozrywka

Warto sprawdzić program opery, znajdującej się tuż obok placu Swobody. W kasie biletowej na Aleksandrowskiej 61 (róg placu Swobody) można uzyskać informacje na temat Marcowych Dni Muzyki. Najbardziej znanym lokalem nocnym Ruse jest dyskoteka Daytona, przy ul. Konstantin Ireczek 5, po schodach w dół (codziennie od 22.00).

Podróż

Z Ruse do Warny (4 godz.) odjeżdżają dwa pociągi dziennie; inne w tym kierunku zatrzymują się w Kaspiczanie (3 godz.), w pobliżu Madary. Pociągi ekspresowe do Sofii (7 godz.) kursują przez Plewen, również pociągi nocne. Do Weliko Tyrnowo (3 godz.) należy przesiąść się w Górnej Oriachowicy. Niektóre pociągi lokalne kursują do Weliko Tyrnowo bezpośrednio.

Autobusy pośpieszne kursują do Silistry i Warny (dwa dziennie, 200 km), a także do Szumenu (trzy dziennie, 2 godz.). Kemping i schronisko młodzieżowe znajdują się w doskonałej okolicy, jeżeli planuje się podróż autostopem do Wielkiego Tyrnowa, Plewenu czy Sofii. Spod hotelu Dunaj trzy razy dziennie odjeżdżają autobusy pośpieszne do Sofii.

Rumunia Do Rumunii z Ruse odjeżdża sześć pociągów dziennie, trzy z nich kursują przez Bukareszt, a trzy kończą kurs w Giurgiu, gdzie można przesiąść się na inne połączenia lokalne.

Zwolennikom pieszego przekraczania granicy, zaleca się wsiąść do autobusu #12 na ul. Nikołajewskiej, w pobliżu dworca kolejowego, dojechać do oddalonego o 6 km Mostu Przyjaźni, a most pokonać autostopem (ruch pieszych na moście zabroniony). Za przejazd samochodu przez most pobierane są dosyć wysokie opłaty, a samochody jadące z południa narażone są na długie oczekiwanie przy przekraczaniu granicy rumuńskiej. Z tego właśnie powodu nie ma połączenia autobusowego z Ruse do Rumunii.

Okolice Ruse

20 km na południe od miasta leży wioska Iwanowo. Nad rzeką Rusenski Łom jest pieczara skalna zwana Orłowe Gnezdo. W skałach jest też wykutych siedem cerkiewek, mnisie cele oraz kapliczki. Są to pozostałości po Monastyrze Iwanowickim. Na ścianach cerkiewek pozostały ślady fresków z XII-XIV w.

Pages: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *