Widin – Widyń

Widin, pierwsze większe miasto bułgarskie nad Dunajem poniżej Żelaznej Bramy (także Żelazne Wrota; przełom Dunaju w najwęższym miejscu: 150 m szerokości i 130 km długości, pomiędzy Karpatami i Dunajem; po turecku Demir Kapu, rumuńsku Portile de Fier, po bułgarsku Dżerdap), funkcjonuje jako wygodny punkt komunikacyjny z Calafatu w Rumunii, po drugiej stronie granicznej rzeki.

Historia

Na miejscu celtyckiej osady Dunonia (III w. p.n.e.) Rzymianie zbudowali obóz warowny, który nazwali Bononia. Miała zapewnić kontrolę nad przejściem przez Dunaj. W III w. n.e. zbudowali twierdzę i wkrótce powstała osada. W 1003 r. wpadli tu Bizantyjczycy. W XII-XIV w. miasto o nazwie Bdin (wówczas otoczone podwójnym pierścieniem murów z dziesięcioma basztami) jest stolicą księstwa, a po oderwaniu go od carstwa bułgarskiego zostaje stolicą Carstwa Widinskiego. Miasto było silnym północno-zachodnim bastionem i liczącym się ośrodkiem handlowym Drugiego Państwa Bułgarskiego.

W 1371 r., gdy pozycja Bułgarii ulegała załamaniu wobec potęgi tureckiej, Iwan Stracimir, przyrodni brat cara Iwana Sziszmana, ogłosił ten region niezależnym Królestwem Widinu, a siebie jego władcą.

Zdobycie miasta przez Turków w 1396 r. zakończyło podbój Bułgarii. Turcy zbudowali wokół miasta długi mur obronny, którego liczne bramy przetrwały do czasów obecnych. Do XVI w. Widin było największym miastem w Bułgarii. Gdy wpływy tureckie osłabły, miejscowy pasza Osman Pazwantogłu, reformator religijny islamu, ogłosił niezależność swojego okręgu od sułtana (1792-1807). Na znak nieposłuszeństwa zerwał z wieży minaretu półksiężyc i umieścił tam serce (jest do dziś). W 1878 r., dzięki armii rumuńskiej, Widin powrócił do Bułgarii. Serbskie próby przejęcia miasta w 1885 r. nie powiodły się.

Orientacja

W centrum sąsiadują z sobą dworce autobusowy i kolejowy oraz przystań rzeczna, co w zdecydowany sposób ułatwia podróżnym korzystanie ze środków transportu. Prom samochodowy do Calafatu znajduje się 5 km na północ od centrum miasta. Przechowalnia bagażu na dworcu kolejowym czynna jest całą dobę, ale w ciągu dnia obowiązują tu cztery długie przerwy w pracy, należy zatem uważnie zapoznać się z podanymi informacjami.

Informacja

Biura informacji turystycznej Balkantourist (tel.24976), Generała Dondukowa 4a, albo Orbita Student Travel na Cara Simeona Wielkiego 6, tuż za rogiem.

Pieniądze – Bank Narodowy, z tylu budynku poczty naprzeciwko dworca kolejowego (w dni robocze 8.00-11.00), pobiera 2% prowizji przy wymianie czeków podróżnych.

Poczta i telekomunikacja – Centrum telekomunikacyjne mieści się w budynku poczty głównej, naprzeciw dworca kolejowego; czynne codziennie 7.00-21.30.

Zwiedzanie

W parku, nad brzegiem rzeki, pomiędzy centrum miasta a twierdzą, znajduje się XVIII-wieczny Pazwantogłu Dżamija i biblioteka ze zbiorami o tematyce religijnej. W bliskim sąsiedztwie stoją też XVII-wieczna cerkiew św. Petki oraz zbudowana w XII wieku (odbudowana w XVII w.) cerkiew św. Pantelejmona. Pierwsza z wymienionych cerkwi w ciągu lat zapadła się poniżej poziomu gruntu. Obie zostały ozdobione malowidłami ściennymi w II poł. XVII w.
Głównym punktem zwiedzania Widinu jest twierdza Baba Wida w północnej części parku, nad samą rzeką. Twierdzę zbudowali Bułgarzy (w okresie od X do XIV w.) na ruinach rzymskiej Bononii. W XVII w. Turcy przebudowali fortecę, a a polscy inżynierowie tak mocno obwarowali miasto od strony lądu i wody, że później Rumuni (w wojnie rosyjsko-tureckiej) z wielkim trudem Widyn zdobywali. Dzisiaj jest to najlepiej zachowana w Bułgarii, wczesnośredniowieczna kamienna budowla obronna.

Noclegi

Kemping Nora (tel.23830) znajduje się tuż za terenem targowym, parę kilometrów na zachód od miasta, jadąc wzdłuż Ekzara Josifa I. Domki kosztują 6 $ od osoby.

Turisticzeski dom Widin (tel.22813), przy Edelweiss 3, z portu rzecznego parę minut pieszo, w centrum miasta,- 9 $ od osoby (lub 8 $ dla posiadaczy legitymacji HI); pokoje trzyosobowe, wspólna łazienka. Pokoje jedno- lub dwuosobowe, kosztują odpowiednio 25 i 50 $.

Balkantourist (tel.24976), przy Generała Dondukowa 4a, pomiędzy dworcem kolejowym a hotelem Bononia, oferuje pokoje prywatne za wygórowaną cenę 25 $ od osoby.

Sześciopiętrowy, dwugwiazdkowy hotel Bononia (tel.23031), stojący naprzeciw parku nad rzeką, centrum miasta, oferuje pokoje jedno- i dwuosobowe z łazienkami w cenach odpowiednio 25 i 45 $. Obsługa jest tu bardzo uprzejma.

Podróż

Na trasie Widin-Sofia (6 godz.) kursuje pociąg ekspresowy. Nocny pociąg Sofia-Widin nie posiada wagonów pierwszej klasy ani kuszetek, ale rzadko jest zatłoczony. Wsiadając w Sofii, należy upewnić się, że wsiadamy do wagonu oznaczonego Widin (nie Łom), gdyż w trakcie kursu, w nocy pociąg jest rozczepiany.

Rumunia –  Prom samochodowy Widin-Calafat odpływa co godzina z nadbrzeża, 5 km na północ od centrum Widina. Rejs zajmuje pół godziny, bilet kupuje się na pokładzie. Tylko Bułgarzy i Rumuni mogą opłaty dokonać w lewach lub lejach – obcokrajowcy muszą płacić 5 $ gotówką od osoby. Opłata za przewóz rowerów wynosi albo 2 $, albo się jej nie stosuje – zależy od szczęścia podróżującego. Aby dojechać do terminalu promowego z dworca kolejowego, należy wsiąść do autobusu #1. Wjeżdżając do Bułgarii, przystanek autobusowy do Widina znajdziemy około 500 m w dół drogi, po wyjściu z biura odpraw celnych. Jeżeli ktoś lubi spacerować pośród nie kończącej się kolejki samochodów i ciężarówek oczekujących na opuszczenie Bułgarii, może też drogę do centrum miasta pokonać pieszo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *