Święta i aktywny wypoczynek w Bułgarii

ŚWIĘTA PAŃSTWOWE I STAŁE IMPREZY KULTURALNE

Świętami państwowymi w Bułgarii są: Nowy Rok (1-2 stycznia), Dzień Wyzwolenia Bułgarii (z niewoli tureckiej) w 1878 r. (3 marca), Poniedziałek Wielkanocny (przełom marca i kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Święto Cyrylicy – dzień bułgarskiej kultury i oświaty, piśmiennictwa słowiańskiego i dzień prasy bułgarskiej – (24 maja) oraz święta Bożego Narodzenia (25-26 grudnia). Bułgarska prawosławna Wielkanoc nie pokrywa się z Wielkanocą obchodzoną przez katolików.

Podczas organizowanego co pięć lat Festiwalu Folklorystycznego w Kopriwszticy (najbliższy w 2000 r.) około 4000 finalistów kandyduje do nagród w wielu różnych kategoriach. W Perniku podczas corocznego, organizowanego w drugiej połowie stycznia Narodowego Festiwalu Surowakane, tysiące uczestników ubranych w tradycyjne maski i kostiumy odtwarza dawne tańce ku odpędzeniu złych duchów i aby prosić dobre duchy o pomyślność i obfite zbiory. Kukerske igry to święto obchodzone w karnawale; najhuczniej obchodzi się je w rejonie Rodopów.

W Złotych Piaskach organizowane są w drugiej połowie lipca każdego roku festiwale folklorystyczne, w których uczestniczą wykonawcy bułgarscy, a w sierpniowym festiwalu w Burgasie i w Słonecznym Brzegu uczestniczą artyści z Bułgarii i z zagranicy. W Kazanłyku i Karłowie w pierwszą niedzielę czerwca obchodzi się Święto Róż.

Każdego roku w Ruse odbywają się Marcowe Dni Muzyki, po których następuje w Sofii festiwal pod nazwą Sofijskie Tygodnie Muzyki – jest to Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej (rozpoczęcie 24 maja). W pierwszym tygodniu czerwca w Słonecznym Brzegu trwa Festiwal Piosenki Rozrywkowej Złoty Orfeusz. Również w czerwcu, w Burgas jest Międzynarodowy Konkurs Tańca Towarzyskiego. W lipcu w Warnie organizuje się Festiwal Letni, a w Płowdiwie Festiwal Muzyki Kameralnej. W listopadzie w Sofii jest Festiwal Filmowy. W Pałacu Kultury w Sofii co roku odbywa się Noworoczny Festiwal Muzyki.

AKTYWNY WYPOCZYNEK

Narciarstwo

W Bułgarii sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia. Góra Witosza (2290 m) na południowych obrzeżach Sofii jest najchętniej uczęszczanym miejscem przez narciarzy. W marcu organizuje się tam międzynarodowe zawody w slalomie i slalomie gigancie. Największym ośrodkiem narciarskim jest natomiast Borowec, 70 km na południe od Sofii. Na chętnych czekają tu najwyższe stoki Bułgarii. Trasy narciarskie o łącznej długości 40 km przeznaczone są dla doświadczonych narciarzy, organizuje się tu również zawody międzynarodowe. Narciarze z wykupionymi pakietami często kierowani są do Pamporowa, 84 km na południe od Płowdiwu, gdzie znajduje się około 17 km tras narciarskich wszelkich kategorii, obsługiwanych przez kilkanaście wyciągów. Wyciąg Nr 1 (długości 3800 m) na Sneżance przeznaczony jest dla początkujących. W Pamporowie odbywają się również zawody w zjazdach ze stromych stoków i w slalomie. Bańsko w górach Pirin to najmniej skomercjalizowany ośrodek narciarstwa w Bułgarii.

Wędrówki górskie

Wspinaczki nie są aż takie wyczerpujące i nie trzeba być alpinistą, by wejść na szczyt Musała (2925 m) w masywie Riła, najwyższą górą pomiędzy Alpami i Kaukazem. Wichren (2914 m) w Pirinie zdobyć można, podchodząc od Bańska. Najwyższym szczytem Starej Płaniny jest Botew (2376 m), na który wchodzi się z Trojanu bądź Aprilci. Na tych, którzy wolą mniej wyczerpujące szlaki, czekają Kopriwsztica, Madara, Riła oraz Weliko Tyrnowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *