Ruse

Ruse, największy port bułgarski na Dunaju, stanowi bramę wjazdową w głąb kraju. Cumują tu rosyjskie i bułgarskie statki rzeczne. Pociągi z i do Bukaresztu zatrzymują się na tutejszym dworcu kolejowym. Dwupoziomowy Most Przyjaźni (1954 r.), 6 km w dół rzeki, łączy Ruse z rumuńskim miastem Giurgiu. Ta masywna, stalowa konstrukcja, będąca najdłuższym mostem drogowo-kolejowym w Europie, dzięki ruchomemu środkowemu przęsłu pozwala na ruch rzeczny nawet przy podniesionym poziomie wód. Nazwa mostu może wydawać się trochę ironiczna, biorąc pod uwagę fakt, że obecne stosunki bułgarsko-rumuńskie pozostają dalekie od przyjaznych, a fabryki chloru i sodu po stronie rumuńskiej zatruwają środowisko w rejonie Ruse. Dodajmy, że w tej długiej przyjaźni (2220 m), oprócz ludzi radzieckich, Rumunów i Czechów, uczestniczył nasz „Mostostal”.

Wzdłuż Dunaju ciągną się parki i promenady, usiane pomnikami upamiętniającymi odzyskanie niepodległości w 1878 i 1944 r.. Dysponując wolnym czasem, warto zwiedzić te zakątki miasta.

Historia

Wzniesiona na miejscu trackiej osady w 70 r. rzymska twierdza, Sexaginta Prista (60 okrętów), stanowiła część naddunajskiej linii obronnej (rzymska linia obronna wzdłuż południowego brzegu Dunaju). Mimo umocnień, jakie miasto zyskało za panowania cesarza Justyniana w VI w., ostatecznie zostało ono zburzone podczas inwazji barbarzyńców w VII w.

W IX w., 30 km na południe, w wygodnym do obrony zakolu rzeki Czerni Łom, Protobułgarzy zbudowali miasto Czerwen. Wkrótce powstało w nim sześć cerkwi, mury miejskie, i warownia. Do naszych czasów zachowała się pięciokondygnacyjna wieża, mury cerkwi i fragmenty twierdzy. Po podboju tureckim w 1388 r. Czerwen zostało wyludnione.

Turcy zbudowali i umocnili miasto Ruszczuk (Ruse). W 1811 r. miasto zdobył Kutuzow, ale ostatecznie, z powodu ataku Napoleona na Moskwę, musiał wycofać armię. W 1864 r., w okresie reform przeprowadzanych przez wielkiego wezyra, Midhata Paszę (założyciela ruchu Młodzi Turcy), Ruszczuk przeszło modernizację i stało się stolicą wilejatu Dunajskiego (w którego skład wchodziły tereny na zachód od miasta, aż do Niszu w Jugosławii). W 1866 r. trasa kolejowa Ruse-Warna, pierwsza w Imperium Osmańskim, połączyła Dunaj z Morzem Czarnym. Eklektyczna architektura centrum miasta pochodzi z okresu rozkwitu budownictwa, jaki nastąpił po wyzwoleniu miasta przez Rosjan spod panowania tureckiego w 1878 r. W rosyjskiej Armii Dunajskiej było wiele oddziałów polskich. W Ruse zachowały się dwa meczety, XVIII-wieczne domy, w centrum są budowle z secesejnymi fasadami.

Orientacja

Sąsiadujące z sobą dworce kolejowy i autobusowy znajdują się w południowej części miasta. Przechowalnia bagażu na dworcu kolejowym czynna jest całą dobę.

Kilometrowy odcinek ul. Borisowa, dzielący dworce od placu Swobody, w centrum miasta pokonać można na piechotę lub autobusem. Wśród 18 ulic stykających się na placu, jest także ul. Aleksandrowska, deptak handlowy Ruse, ciągnący się od placu w obu kierunkach.

Informacja

Informacji udzielać może Dunav Tours, ul. Pristanisztna 22b, boczna od Aleksandrowskiej. Bułgarski Związek Motorowy mieści się przy Generała Skobelewa 45.

Pieniądze – Bulbank, Aleksandrowska 11 (dni robocze 8.15-11.30 i 13.00-15.30, sob. 8.30-13.30), skupuje czeki podróżne do łącznej kwoty 1000 $, pobierając za operację stałą opłatę w wysokości 7,50 $. Naprzeciw banku zamontowany jest bankomat.

Poczta i telekomunikacja – Centrum telekomunikacyjne mieści się w budynku poczty głównej, na placu Swobody i jest czynne codziennie w godz. 7.00-22.00.

Biura podróży – Bilety do Bukaresztu sprzedawane są w kasach Riła, Kniażeska 33 (dni robocze 8.00-12.00 i 13.00-18.00, sob. 8.00-13.00), oraz na dworcu kolejowym. W kasach Riła można jedynie dokonać rezerwacji miejscówek na pociągi poranne albo późniejsze popołudniowe.

Zwiedzanie

Większość muzeów i obiektów przeznaczonych do zwiedzania w Ruse, czynnych jest w godz 9.00-12.00 i 13.00-18.00, codziennie z wyjątkiem poniedziałków.

W centrum placu Swobody stoi Pomnik Wolności, wykonany w 1908 r. przez włoskiego rzeźbiarza Arnolda Zocchi, autora pomnika cara Aleksandra znajdującego się w Sofii.

Przy końcu ul. Petko D. Petkowa, od południowej pierzei, znajduje się panteon przyozdobiony złoconą kopułą. Wzniesiono go w 1978 r., stuletnią rocznicę uzyskania niepodległości, ku czci bohaterów bułgarskiego odrodzenia narodowego. Na północny wschód od panteonu, przy końcu ul. Soedinenie stoi pomnik Armii Radzieckiej (1949 r.), a w tle, nad brzegiem Dunaju rozciąga się Park Młodzieży.

Wzdłuż brzegu Dunaju (pod prąd rzeki) ulica prowadzi do hotelu Ryga, gdzie znajdują się wygodny taras widokowy i promenada. Z baru Panorama (18.00-1.00) na 20. piętrze rozciąga się rozległy widok na okolicę. W pobliżu hotelu, nad rzeką, przy bulwarze Pridunawski 6, mieści się Muzeum „Baba Tbnka”, (nieczynne na czas remontu). Siedmioro dzieci Babci Tonki brało udział w powstaniu przeciwko Turkom w 1876 r., a córka – Biłana Rajczewa – mieszkała w obecnym budynku muzeum.

Pages: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *