Noclegi w Bułgarii

Kempingi

Mniej popularne kempingi po utracie rządowych źródeł finansowania działalności borykają się ze znacznymi kłopotami finansowymi. Większość kempingów czynna jest od maja do października, ale polegać na nich można jedynie w okresie od czerwca do września. Kempingi prywatne zwykle otwarte są przez cały rok. Obiekty są zazwyczaj zaniedbane.

Średnia opłata wynosi 4 $ za noc od osoby. Większość kempingów posiada małe domki letniskowe do wynajęcia za niewiele więcej niż koszt zwykłego pobytu. Zwykle zatłoczone kempingi nad morzem oferują również pola namiotowe. Jednym z najlepszych kempingów dysponuje Madara.

Obozowanie poza terenami kempingów jest zabronione, ale jeśli kemping jest zamknięty, nie należy obawiać się rygorystycznego egzekwowania zakazu.

Hotele studenckie

Dla posiadaczy legitymacji studenckiej biuro Orbita Youth Travel Agency, bulwar Christa Botewa 48, Sofia, może zarezerwować noclegi w hotelach studenckich na terenie całego kraju. Jeżeli są noclegi, opłata wynosi około 10 $ za noc od osoby.

Orbita ma swoje hotele w Rile (około 22 km od klasztoru), Bataku (w górach, na południowy zachód od Płowdiwu), Łoweczu (pomiędzy Trojanem a Płewenem), w Weliko Tyrnowo, Szumenie i Warnie oraz w Primorsku nad Morzem Czarnym. Niektóre z ośrodków czynne są tylko latem.

Hostele

W Bułgarii działa około bardzo dużo hosteli, nie są one natomiast wyszczególnione na listach Hostelling International. Istnieją dwa rodzaje hosteli. Turisńczeske domy (czasami turisńczeske spalne) to w miarę znośne hostele z jedno- lub dwuosobowymi pokojami; zwykle znajdują się w miastach lub ich okolicach. Chyża jest natomiast schroniskiem górskim, oferującym łóżka w zbiorowych sypialniach. Większość bułgarskich hosteli umieszcza przy wejściu symbol HI.

Po przybyciu do hostelu należy okazać kartę członkowską HI, by udokumentować prawo do zniżki. Opłata za hostel w Bułgarii wynosi około 9 $ dla posiadaczy kart HI oraz 11 $ dla pozostałych klientów. Hostele czynne są całą dobę.

Kwatery prywatne

Balkantourist, Tourist Information & Reservations (TIR) oraz Odysseia-In w Sofii rezerwują kwatery prywatne na terenie całego kraju. W większości miast powstają jednak prywatne agencje oferujące noclegi o parę dolarów tańsze. Na wybrzeżu zdecydowanie taniej i łatwiej można zdobyć kwatery prywatne tylko w miastach i miasteczkach. W kurortach monopol na noclegi mają hotele. Za prywatne pokoje (najczęściej dwuosobowe) turyści podróżujący samotnie muszą płacić bez zniżki. Mimo to pokój prywatny jest tańszy niż pokój w hotelu.

Hotele prywatne

Od listopada 1989 r. w Bułgarii zaczęły się pojawiać prywatne hotele (odpowiedniki zagranicznych pensjonatów). Są one niewielkie i z reguły mają mniej niż tuzin pokoi. Najnowsze otwarte są całą dobę. W hotelu prywatnym spodziewać się należy opłat od 20 do 70 $ za pokój.

Hotele

Balkantourist w przeszłości stosował metody monopolisty, uniemożliwiającego turystom zagranicznym korzystanie z tanich hoteli. Podróżującym mówiono, że hotel czy schronisko są zarezerwowane tylko dla Bułgarów, lub że nie ma wolnych miejsc. Teraz można zatrzymać się wszędzie, gdzie ma się na to ochotę, chociaż nadal istnieją oddzielne taryfy opłat dla Bułgarów i obcokrajowców.

Standard hoteli określa się liczbą gwiazdek (od jednej do pięciu). Najdroższe, zwane interhotelami, mają od 3 do 5 gwiazdek. Wiele dwu- i trzygwiazdkowych hoteli Balkantouristu jest bardzo zniszczonych, a ceny tam oferowane są bardzo wysokie. Niewiele hoteli w Bułgarii jest wyposażonych w klimatyzację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *