Największe bułgarskie miasta

Bułgaria może być wspaniałą atrakcją dla zwiedzającego. Wiedzą o tym dobrze polscy turyści i kuracjusze. Ci, którzy jeszcze tam nie byli, przekonają się, że Bułgarzy są przyjacielscy i uczynni, i mimo kłopotów finansowych, z jakimi wciąż borykają się od czasu zmian politycznych, nadal po słowiańsku gościnni. Bułgaria jest krajem bezpiecznym, wiele można tam zobaczyć, a ceny są przystępne. Jej teren, w przeciwieństwie do suchego i jałowego krajobrazu Grecji, jest niezwykle urozmaicony. Pasma górskie Riła, Pirin i Rodopy oraz wybrzeże Morza Czarnego zachwycą miłośników przyrody.

W ostatnich latach indywidualna turystyka do tego kraju stała się zdecydowanie łatwiejsza. Rozkwit prywatnych hoteli, restauracji i usług turystycznych sprawił, że zainteresowanie zwiedzających stale wzrasta. Niekiedy biurokracja może okazać się trochę frustrująca, ale większość Bułgarów zrobi wszystko, by ułatwić turystom pobyt w swoim kraju.

Wiele przemawia za tym, by właśnie teraz odwiedzić ten urokliwy zakątek Europy. Podróż taka to dobra okazja dla turystów zwracających uwagę na koszty, a poszukujących dawnych szlaków wędrownych, miast historycznych, cerkwi i klasztorów lub słonecznych i piaszczystych plaż.

Największe bułgarskie miasta.

1. Sofia
Czyli stolica Bułgarii, w której mieszka około 1,3 miliona ludzi. Pod względem powierzchni tylko nieznacznie mniejsza od Warszawy, pod względem liczby ludności zamieszkana przez ponad dwa razy mniej ludzi.

Pierwotnie Sofia nazywała się Serdyka i była tracką osadą. W starożytności i średniowieczu wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk zmieniając nazwę.

Początkowo Serdyka, później Ulipa Sernica (podczas panowania Rzymian), następnie Triadica (miasto zostało zburzone przez Hunów, nową nazwę uzyskało po odbudowaniu przez cesarza Justyniana), później Sredec (pod panowaniem chana Kruma), ostatecznie w 1376 roku stała się Sofią. Sofia jest stolicą Bułgarii od 1879 roku.

Dobrym streszczeniem Sofii jest jej motto: „rozwija się, ale nie starzeje”. Sofia to miasto pełne zabytków, a jednocześnie szybko rozwijające się finansowe, kulturowe i naukowe centrum Bułgarii, często odwiedzane zarówno przez turystów jak i biznesmenów.

Sofia jest położona w zachodniej części Bułgarii, u stóp masywu górskiego Witoszy, jednego z turystycznych symboli Sofii i ośrodka sportów zimowych.

Sofia jest miastem partnerskim Warszawy.

2. Płowdiw
Pierwsze ślady istnienia Płowdiwu prowadzą do osad powstałych 4000 lat p.n.e. W starożytności miasto było centrum prowincji trackiej Imperium Rzymskiego. Lukian z Samosat, rzymski retoryk, nazwał je wtedy „największym i najpiękniejszym ze wszystkich miast, którego piękno świeci z daleka”.

Obecnie zamieszkany przez około 380 tysięcy osób Płowdiw to nie tylko jedno z najstarszych miast Bułgarii, ale także ważny węzeł komunikacyjny – miasto jest węzłem kolejowym i drogowym, posiada także międzynarodowy port lotniczy.

Płowdiw jest centrum kulturalnym środkowej Bułgarii. Wśród zabytków znajdują się między innymi antyczne teatry, pozostałości średniowiecznych fortyfikacji czy osmańskie łaźnie i cerkwie.

Płowdiw jest miastem partnerskim Poznania.

3. Warna
Położona w północno-wschodniej części kraju nad Morzem Czarnym Warna często nazywana jest letnią stolicą Bułgarii. To najważniejszy bułgarski port, ośrodek gospodarczy i naukowy oraz popularne wśród turystów miejsce spędzania wakacji. Miasto posiada także międzynarodowy port lotniczy.

Pierwsze osady w okolicy Warny datowane są na 100 tysięcy lat p.n.e. Około 600 lat p.n.e. na miejscu osady powstała grecka kolonia Odessos.

Kolonia została przejęta przez Imperium Rzymskie, a następnie przez Cesarstwo Bizantyńskie. W VI lub VII wieku n.e. miasto zostało zniszczone przez Słowian. Miasto zostało później odbudowane i w tym też okresie została mu nadana nazwa „Warna”.

Warna, podobnie jak Sofia, wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Była częścią państwa bułgarskiego, Bizancjum oraz Imperium Osmańskiego. Od 1878 roku jest w granicach Bułgarii. Warna liczy obecnie około 360 tysięcy mieszkańców.

Dla turystów z Polski żelaznym punktem programu jest odwiedzenie słynnego pola bitwy z 1444 roku, gdzie Władysław III Warneńczyk poprowadził polsko-węgierską armię przeciwko oddziałom tureckim.

4. Burgas
Położone w południowo-wschodniej części Bułgarii nad Zatoką Burgaską Morza Czarnego Burgas to ważny ośrodek przemysłowy, komunikacyjny i turystyczny.

Położone w pobliżu miasta międzynarodowe lotnisko jest szczególnie aktywne w lato, kiedy to Bułgarska Riwiera jest tłumnie odwiedzana przez turystów z całej Europy.

Burgas pierwotnie nazywało się Pirgos i było sozopolskim punktem obserwacyjnym. Punkt obserwacyjny stał się później małą fortecą i przeszedł we władanie Rzymian. Dopiero w XVII wieku wokół fortecy zaczęło rozwijać się w miasto. Wtedy też miastu została nadana nazwa Burgas.

Liczące około 190 tysięcy mieszkańców Burgas jest obecnie jednym z najważniejszych portów i ośrodków turystycznych w regionie. Z Burgas łatwo dojechać do odległego o około 35 kilometrów miasta Nesebyr oraz najpopularniejszego w Bułgarii kurortu Słoneczny Brzeg.

5. Ruse
Ruse, graniczące z Rumunią, położone w północno-wschodniej części miasta nad Dunajem liczące około 165 tysięcy mieszkańców miasto to nie tylko duże centrum przemysłowe, ale także ważny dla bułgarskiej gospodarki najważniejszy w kraju port rzeczny. Miasto posiada także własny krajowy port lotniczy.

Ruse zostało założone około 2000–3000 lat p.n.e. Później stało się częścią Tracji i rzymskim ośrodkiem militarnym. Ruse było częścią drugiego państwa bułgarskiego, a następnie stało się częścią Imperium Osmańskiego. W 1878 roku stało się częścią Bułgarii.

Miasto jest znane z dobrze utrzymanych zabytków z końca XIX wieku i początku XX wieku. Most Przyjaźni łączy bułgarskie Ruse z rumuńskim Giurgiu.

Mierząca 204 metry wieża telewizyjna w Ruse jest jednym z najwyższych budynków na Półwyspie Bałkańskim. Na wysokości 107 metrów znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Ruse, Dunaj oraz położone po drugiej stronie Dunaju rumuńskie miasto Giurgiu.