Komunikacja w Sofii

Autobus – Miejsca, gdzie łatwiej dojechać autobusem niż pociągiem, to Riłski Monastyr (3 godz.), Trojan (175 km) i Gabrowo (223 km).

Bezpośrednio do Riłskiego Monastyru i Mełnika można się Jdostać z dworca autobusowego Owcza I Kupeł (tramwaj #5 lub #11). Autobusy do Trojanu i Ga-browa odjeżdżają z dworca Podujane w pobliżu stadionu Gerena, na północny wschód od centrum (trolejbus #2 lub #3). Bilety w przedsprzedaży na te połączenia kupuje się w kasie pod arkadami Pałacu Kultury. Zakupu należy dokonać przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem.

Z parkingu pomiędzy głównym dworcem kolejowym a nowotelem Ewropa wyjeżdżają prywatne autobusy do prawie każdego zakątka Bułgarii (jak i do wielu miast europejskich). Bilety można rezerwować z tygodniowym wyprzedzeniem w kiosku znajdującym się przy terminalu; w przypadku połączeń nocnych lub porannych warto dokonać rezerwacji na dzień lub dwa przed planowanym wyjazdem.

Pociąg – Wszystkie połączenia kolejowe w Bułgarii koncentrują się wokół Sofii. Stąd wyruszają składy międzynarodowe do Belgradu, Aten, Stambułu, Bukaresztu i dalej. Trasy i opłaty omówiono wcześniej.

Ważne połączenia ekspresowe to pociągi do Ruse (via Plewen), Warny (via Plewen lub Karłowo) i do Burgasu (via Karłowo lub Płowdiw). Aby dojechać do Weliko Tyrnowo, należy przesiąść się w Górnej Oriachowicy. Płowdiw odległy jest od Sofii o 2 godz. jazdy ekspresem. Lokalna linia wschodnia do Kazanłyku obsługuje Kopriwszticę i Karłowo. Do Burgasu i Warny kursują składy z wagonami sypialnymi i kuszetkami (rezerwować z wyprzedzeniem).

Dworzec kolejowy – Korzystanie z dworca głównego w Sofii może wydawać się skomplikowane. Nazwy miejscowości docelowych odjeżdżających pociągów pisane są cyrylicą, numery peronów (peron) oznaczane są cyframi rzymskimi, a tory (kołowoz) cyframi arabskimi. Zawsze należy mieć zapas około 10 minut na znalezienie swojego pociągu, przed wsiadaniem warto się również jeszcze raz upewnić, że to właściwy skład.

Bilety na połączenia krajowe sprzedawane są na niższym poziomie; wyjątkiem są bilety na pociągi do Widinu, Łomu, Ruse i Warny, odjeżdżające w dniu zakupu biletu. Kupić je można w kasach na parterze. Po schodach w dół, naprzeciwko zwykłych kas biletowych, mieszczą się również dwie kasy biletowe Riła. Kasa bliżej środka hollu prowadzi sprzedaż biletów krajowych i międzynarodowych (czynne codziennie 7.00-23.00). Druga kasa prowadzi przedsprzedaż biletów z rezerwacją miejsc (w niedziele nie można dokonać rezerwacji) na połączenia krajowe (czynna pn.-pt. 6.00-19.30, nd. 6.30-14.30). Na tym samym poziomie znajdują się również: przechowalnia bagażu (5.30-24.00) oraz wejścia na większość peronów.
Na parterze mieszczą się dwa kantory wymiany walut, jeden z nich prowadzi również biuro kwaterunkowe (7.00- 22.30). W pobliżu są bankomaty na karty Visa.

Do portu lotniczego Wrażdebna, 12 km na wschód od centrum Sofii, najlepiej dojechać autobusami komunikacji miejskiej #84 i #284 z przystanku przy bulwarze Cara Oswoboditela, naprzeciwko uniwersytetu. Taksówka na trasie lotnisko-miasto teoretycznie nie powinna kosztować więcej niż 5000 lewów. Wielu turystów skarżyło się jednak na zawyżanie opłat (nawet 35 $!); należy upewnić się, że taksówka posiada włączony taksometr, lub pojechać autobusem.

Główne biuro Bułgarskich Linii Lotniczych Bałkan mieści się przy placu Narodno Sybranie, od strony Cara Oswoboditela. Oddział tego biura mieści się w arkadach przy Pałacu Kultury.

Komunikacja miejska System komunikacji miejskiej w Sofii bazuje na tramwajach i wspomagany jest autobusami i trolejbusami. Bilety (350 lewów) i bilety okresowe, ważne na wszystkie środki transportu, sprzedawane są w kioskach, które, niestety, nie są najlepiej oznakowane. Należy zatem z góry zaopatrzyć się w więcej biletów, by nie tracić czasu na szukanie punktów sprzedaży, można je też kupić u motorniczego. Kontrole biletów są raczej częste. Kara za jazdę bez ważnego biletu wynosi 2500 lewów.

Bilety czasowe (abonamentna karta) można wykupić na jeden dzień (1000 lewów) i na pięć dni (4500 lewów).

Taksówki minibus czekają na klientów przed dworcem kolejowym i na wielu przystankach autobusowych i tramwajowych. Na szybach wypisane mają trasy, jakimi kursują. Opłata (płatna u kierowcy) jest 2,5 razy wyższa niż cena biletu autobusowego.

Samochód – Samochody wypożycza Hertz (tel.9800461), ul. Generała Gurko 10; Avis (tel.9814960), Cara Kałoja-na 8 (za hotelem Sheraton) i Budget (tel.871682), Witosza 1. Każda z tych trzech znanych firm oferuje pojazdy za cenę od około 69 $ za dobę za mały samochód. Awtorent (tel.435575), Iwana Asena 2, wypożycza starsze samochody od około 28 $ za dobę (komplet opłat). Przy zawieraniu umowy wszystkie wypożyczalnie wymagają z góry kaucji w wysokości 600 $.

Taksówki – Większość taksówek jest wyposażona w taksometry, jeżeli nie, przed rozpoczęciem kursu należy uzgodnić cenę. Taksówki można zatrzymywać bezpośrednio na ulicy; taksówkarze w większości są uczciwi. Zawsze należy upewnić się, że właściwie zrozumieli, dokąd planowany jest kurs. Niektórzy dla podbicia ceny mogą obwozić klientów okrężną drogą.
Należy wystrzegać się taksówek parkujących przed luksusowymi hotelami. Kurs po mieście powinien kosztować średnio 2000-3000 lewów.