Burgas

W XVII w. rybacy z Pomoria i Sozopolu, na wąskiej mierzei pomiędzy jeziorami Atanasowsko, Burgasko i Madrensko a Burgaski Zaliw (Zatoka Burgaska Morza Czarnego) założyli osadę. Cesarz rzymski Wespazjan zbudował tu twierdzę Deultum, którą w w XIV w. Bizantyjczycy nazwali Pirgos (z gr. wieża), od której miasto wzięło nazwę, przekształconą na Burgas. Po wybudowaniu w 1890 r. trasy kolejowej z Płowdiwu miasto zaczęło gwałtownie się rozwijać; w 1903 r. w Burgas powstał port.

Mniejsze od Warny i nie tak zatłoczone miasto Burgas oferuje zwiedzającym znacznie mniej atrakcji. Północna część miasta zabudowana jest rzędami betonowych bloków, trochę bardziej na zachód znajdują się zabudowania dużej rafinerii naftowej. Dosyć ładne jest natomiast stare miasto w pobliżu portu. Burgas może być jednak wygodną bazą na wypady do pozostałych miast położonych wzdłuż wybrzeża. Są tu dobre miejsca noclegowe, sklepy, restauracje i ładna plaża. Ciemny piasek plaży, przesycony tlenkami żelaza i manganu, ma właściwości lecznicze.

Orientacja

Dworzec kolejowy, autobusowy i przystanie znajdują się w pobliżu starego miasta. Przechowalnia bagażu (6.00- 22.30) mieści się obok dworca autobusowego, tuż przy wyjściu z dworca kolejowego. Stąd na północ, do pomnika żołnierzy radzieckich na placu Trojkata, prowadzi deptak, ulica Aleksandrowska. Wzdłuż wschodniej strony starego miasta rozciąga się plaża.

Informacja

Biuro Balkantourist (czynne codziennie: 8.00-20.00) znajduje się w połowie ul. Aleksandrowskiej. Orbita Student Travel (tel.42380) ma biuro na Filipa Kutewa 2a. Biuro informacji turystycznej zlokalizowane jest na rogu ul. Lermontowa i bulwaru Aleko Bogoridi.

Pieniądze – Balkantourist oferuje dobry kurs walut, ale pobiera 2,5% prowizji przy realizacji czeków podróżnych.

W okolicy głównego deptaka znajduje się wiele prywatnych kantorów wymiany walut. Przy Bulbanku na Aleksandrowskiej, naprzeciwko hotelu Byłgańa, umieszczony jest również bankomat akceptujący karty MC i Visa Electron. We wspomnianym wyżej banku można zrealizować czeki podróżne.

Poczta i telekomunikacja – Centrum telekomunikacyjne znajdujące się w budynku poczty głównej przy Oswobożdene czynne jest codziennie w godz. 7.00-22.00.

Biura podróży – Przedsprzedaż biletów autobusowych i kolejowych prowadzą kasy Riła, na Aleksandrowskiej 106 (w dni robocze 7.00-19.00, sob. 8.00-14.00). Wybierając się autobusem do Warny, należy zgłosić się w kasach Rita ze znacznym wyprzedzeniem,- zwykle już 24 godz. przed odjazdem autobusu bilety są wysprzedane.

Balkantourist oferuje przejazdy autobusem nocnym do Stambułu (10 godz., 20 $) i dwoma autobusami porannymi do Sofii (392 km, 8000 lewów).

Zwiedzanie

Burgas jest przede wszystkim portem handlowym i plażowiskiem. Wartymi obejrzenia są Galeria Sztuki w dawnej synagodze przy ul. Sterju Wodenikarowa 22, prezentująca kolekcję ikon i współczesnego malarstwa bułgarskiego oraz Muzeum Archeologiczne przy ulicy Aleko Bogoridi 21. (Oba obiekty są nieczynne w dni wolne.) Na podworcu muzeum stoi dolmen, grobowiec z VIII w. p.n.e.; jest zbudowany z głazów i nakryty ogromnym blokiem skalnym.

Nadmorski Park, po wschodniej stronie Burgas (ulicą Bogoridi na wschód), to dobre miejsce na popołudniowy spacer. Jest tu duży teatr pod gołym niebem oraz pomniki poświęcone bohaterom walk narodowowyzwoleńczych. Wśród nich wznosi się głaz z popiersiem Adama Mickiewicza. Na wyspie, której po II wojnie światowej nadano nazwę Bolszewik (w 1925 r. grupa rewolucjonistów bułgarskich uciekła do ZSRR), w starej cerkwi – obecnie ruiny – Turcy więzili niepokornych Bułgarów.

Noclegi

Kwatery prywatne Balkantourist (tel.47 2727) solidne pokoje prywatne za 5 $ od osoby.

Feb Tours, Bogoridi 28, ma pokoje za 6 $ od osoby.

Hotele – Najlepszym prywatnym hotelem jest Miraż (nie ma telefonu), na Lermontowa 48. To spokojna ulica, hotel jest dosyć nowy i bezpieczny. Cena wynosi 15 $ od osoby, płatne z góry.

Naprzeciwko hotelu Kosmos, na północ od centrum, można znaleźć parę dobrych hoteli prywatnych. Hotel Biela Roza (tel.36686), Batak 42a, oferuje pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami za 30 $ i apartament dla czterech osób za 45 $. Hotel Glarus (tel.38177), Kałofer 1, pobiera opłatę 20 $ za pokój jedno- lub dwuosobowy, a 35 $ za apartament czteroosobowy.

Gastronomia

Mała restauracja turecka Komur Izgara, bulwar Aleko Bogoridi 14, ma bardzo sprawną obsługę. Podaje się tu wyśmienity doner kebab i inne tradycyjne dania tureckie.

Stosunkowo nowa i popularna jest Mechana Hajduszka (tel.843729), bulwar Aleko Bogoridi 49. Wystrój wnętrza tworzą gustowne kilimy i obicia ścienne. Lokal posiada dosyć bogate menu, w którego skład wchodzą same tradycyjne dania bułgarskie. Obsługa posługuje się językiem niemieckim. Miłośnicy fast foodów mogą zajrzeć do McDonald’s.

Północny kraniec bulwaru Aleko Bogoridi usiany jest małymi barami i kawiarniami. Można też skierować się na promenadę przy plaży, by przy piwie czy kawie spoglądać na morze.

Rozrywka

Niestety, nowoczesny gmach Opery przy Christa Botewa, pośrodku miasta, przechodzi obecnie ciężkie czasy i część holu przy głównym wejściu została wynajęta na salon samochodowy! Tak czy inaczej odbywają się tu jakieś koncerty; najlepiej program sprawdzić na miejscu.

Na Antima I 26, zaraz za rogiem galerii, działa kino pod gołym niebem, latem filmy wyświetla się od 21.00.

W lecie, pod drzewami Parku Nadmorskiego pojawiają się setki stolików, należących do działających tu sezonowo barów i kafejek. Miejsce wygląda, jakby wyległa tu połowa mieszkańców miasta. Późnym wieczorem, w niektórych namiotach organizowane są dyskoteki.

Podróż

Bałkan Bulgarian Airlines oferują dziennie dwa loty z Sofii do Burgasu -(około 129 $ w jedną stronę). Biuro Balkanu znajduje się w hotelu Kosmos. Lotnisko leży 8 km na północ od miasta; jedzie tam autobus #15, odjazd z dworca autobusowego do południa co pół godziny, co godzinę po południu. Jadąc autobusem do Słonecznego Brzegu, trzeba wysiąść w Sarafowie, skąd na lotnisko idzie się pięć minut.

Pomiędzy Sofią a Burgasem dziewięć razy dziennie kursują ekspresy (470 km przez Płowdiw, 450 km przez Karłowo). Na pociąg nocny do Sofii można wykupić kuszetkę lub miejsce w wagonie sypialnym, ale rezerwacji dokonywać należy z dużym wyprzedzeniem. Ekspresem do Płowdiwu z Burgasu jedzie się 4 godziny. Do Wielkiego Tyrnowa należy przesiąść się w Starej Zagorze lub Tułowie.

Sześć razy dziennie odjeżdżają z Burgasu autobusy do Warny (3 godz.). Autobusy lokalne (np. do Słonecznego Brzegu) kursują dosyć często, zwykle do późnych godzin nocnych. Co godzina (o pełnej godzinie, bilety u konduktora) odjeżdżają autobusy do Sozopołu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *