Bułgaria – Praktyczne informacje

Właściwie w każdym mieście bułgarskim turysta znajdzie coś interesującego, a to budowlę sięgającą czasów starożytnych, a to tajemniczy monastyr, bogate muzeum, balnearium z gorącą wodą mineralną, ośrodek sportów wodnych, malowniczy stok narciarski, przepastną jaskinię z rysunkami naskalnymi, a już na pewno miłą restaurację, kafejkę albo bar, nie mówiąc o przepięknych widokach gór, rzek, morza i wspaniałej bułgarskiej roślinności.

Większość bułgarskich muzeów i galerii przy opisach swoich kolekcji używa tylko języka bułgarskiego. Jedynymi wyjątkami są tu Narodowe Muzeum Historyczne w Sofii, gdzie przy kolekcjach zbiorów podano omówienia w języku angielskim, oraz Międzynarodowa Galeria Sztuki (Sofia), gdzie do dziel dołączono napisy w języku angielskim. Nam, Polakom, nietrudno będzie odczytać i zrozumieć wyrazy bułgarskie, gdyż raczej znamy cyrylicę i mamy jeszcze w pamięci „słówka” rosyjskie, a język bułgarski jest bliski rosyjskiemu.

W Bułgarii jest obecnie dużo wysokiej klasy prywatnych restauracji. Oferowane ceny, niższe o połowę lub dwie trzecie niż w porównywalnych obiektach Europy Zachodniej sprawiają, że korzystanie z nich jest niezwykle atrakcyjne, tym bardziej, że kuchnia bułgarska jest bardzo urozmaicona i smaczna.

Krajobraz Bułgarii zaśmiecony jest licznymi budynkami upadłych i opuszczonych fabryk, będących spuścizną po okresie gospodarki socjalistycznej.

Na każdym kroku zwiedzającemu towarzyszą dźwięki przebojów z pierwszych miejsc zachodnich list przebojów. Słychać je w kioskach, kafejkach, restauracjach i sklepach. Czasami może to trochę irytować, zwłaszcza kogoś, kto oczekuje naprawdę pięknej muzyki bułgarskiej.

Autobusy miejskie i podmiejskie, niestety, nie są zbyt czyste, a na dodatek poobklejane zdjęciami erotycznymi. Prawdopodobnie jest to tylko zachłyśnięcie się wolnością po wielu latach różnych bezsensownych zakazów i niedługo ludzie odzyskają zwykły oddech.

PROPONOWANE TRASY ZWIEDZANIA KRAJU

W zależności od tego, jak długi będzie planowany pobyt w Bułgarii, można zwiedzić następujące zakątki kraju:

Dwa dni

Sofia

Tydzień

Sofia, Weliko Tyrnowo, Warna

Dwa tygodnie

Sofia, Rilski Monastyr, Melnik, Kopriwsztica, Weliko Tyrnowo, Madara, Warna i Nesebyt

Kiedy jechać

W Bułgarii występuje klimat umiarkowany. Zimy są chłodne i wilgotne, a lata gorące i suche. Rodopy stanowią naturalną barierę dla wpływu umiarkowanego klimatu śródziemnomorskiego od strony Morza Egejskiego. Równina Naddunajska pozostaje otwarta na wpływ warunków atmosferycznych panujących w środkowej Europie. Średnia temperatura w ciągu dnia w Sofii wynosi 15°C od maja do września, powyżej 11°C w kwietniu i październiku, powyżej 5°C w marcu i listopadzie i poniżej 0°C w grudniu i styczniu. Morze Czarne ma wpływ na wyrównanie temperatury na południu kraju. W górach opady deszczu są większe, a zimą mogą wystąpić obfite opady śniegu, a nawet gwałtowne śnieżyce.

Przed podróżą dobrze zaopatrzyć się w mapę Bułgarii. Niestety, w Polsce wybór map Bułgarii jest niewielki. Jest do nabycia mapa Beadeker Bułgaria, a także mapa samochodowa Europa Środkowa (1:2000 000) wydawnictwa Geocenter. Natomiast na miejscu, w Bułgarii, można bez problemu kupić plan Sofii, który okaże się użyteczny, gdyż korzystanie ze starych polskich planów miasta będzie mocno utrudnione z uwagi na zmiany nazw ulic w stolicy po upadku komunizmu.

Co zabrać w podróż

Powszechny dostęp do dóbr konsumpcyjnych w Bułgarii jest wynikiem zaistniałych przemian demokratycznych. Nie ma konieczności zabierania z sobą baterii, tamponów, tabletek przeciwbólowych czy mydła. Wszystko można kupić tanio na miejscu. Planując podróż samochodem lub rowerem, warto natomiast pamiętać o zabraniu części zamiennych.

BIURA INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

Balkantourist, stary rządowy monopolista, nadal zajmuje się organizacją zakwaterowania, wymianą pieniędzy, rezerwacją wycieczek dla zwiedzających itp. W niektórych miastach firma ta działa pod zmienioną nazwą, np. jako Puldin Tours (w Plowdiwie), Mesem-bria Tourist (w Nesebyrze) czy Dunav Tours (w Ruse). Za granicą występuje pod nazwą Bałkan Holidays. Niestety, w Polsce biura te nie mają swojego przedstawicielstwa.

Studenci obsługiwani są przez Orbita Youthh Travel Agency oraz przez Pirin – biuro podróży Bułgarskiego Związku Turystycznego. Wiele biur Orbita i Pirin zostało jednak zamkniętych z uwagi na brak funduszy na ich utrzymanie, a te, które pozostały, zapadły w takie odrętwienie, że nie mają nic do zaproponowania.

W centrach miast spotkać można kasy biletów kolejowych Riła. Szipka jest biurem podróży Bułgarskiego Towarzystwa Motoryzacyjnego. Istnieje również wiele pomniejszych, prywatnych biur podróży.

WIZY I AMBASADY

Obywatele Polscy, a także Stanów Zjednoczonych i Wspólnoty Europejskiej mają prawo do wjazdu bez wizy na okres nie przekraczający 30 dni.

Informację tę podajemy li tylko jako ciekawostkę kulturową: turystom odwiedzającym Bułgarię pochodzącym z państw „strefy dewizowej” nadal wydawane są wizy płatne, które należą do najdroższych na świecie (od 35 do 85 $), a ponadto obywatele tych krajów płacą przy wjeździe podatek graniczny w wysokości 23 $. Na szczęście, nas, Polaków, przepis ten nie dotyczy.

Potwierdzenia noclegów

Każdy turysta wjeżdżający do Bułgarii otrzymuje od oficera imigracyjnego kartę statystyczną (statisticzeska karta). Karta musi pozostawać w paszporcie podróżującego do czasu opuszczenia Bułgarii, gdyż we wszystkich hotelach lub u wynajmujących pokoje będzie na niej wbijana pieczątka potwierdzająca pobyt. Przy wyjeździe z Bułgarii oficer imigracyjny odbiera kartę od podróżującego, należy więc uważać, by jej nie zgubić. Jeżeli podróżujący zatrzymuje się u przyjaciół, ma obowiązek zgłosić się w ciągu 48 godzin do miejscowego posterunku policji, by się zarejestrować. Czasami trzeba podać dane goszczącego albo podejmujący musi osobiście zarejestrować swojego gościa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *